Niedziela, 17 października 202117/10/2021

Trąba powietrzna nad Kaniowem. Wiele rodzin straciło dach nad głową [zdjęcia, wideo]

W niedzielę po południu nad Kaniowem koło Bielska-Białej przeszła trąba powietrzna. W ciągu kilkunastu sekund uszkodzonych zostało ponad 20 budynków, wiele rodzin straciło dach nad głową.

Po godzinie 14 w niedzielę nad Kaniowem na Śląsku przeszła trąba powietrzna. Żywioł uszkodził 22 budynki, w tym dwa gospodarcze. W większości przypadków doszło do zniszczenia połaci dachowej, w kilku przypadkach są pozrywane dachy. Pozrywane są także linie energetyczne.

Na miejscu pracuje kilkanaście jednostek z okolicznych Ochotniczej Straży Pożarnej i państwowej straży, jest też pogotowie.

Nie ma informacji o ofiarach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem, lokalnymi burzami i gradem dla dziewięciu województw. Burze z gradem mogą wystąpić w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, opolskim i śląskim.

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego i śląskiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

(fot. Sylwester Gorząd/Waszym Okiem – Radio Bielsko)

Komentarze wyłączone