Piątek, 25 czerwca 202125/06/2021

Dramatyczna sytuacja pogodowa na Śląsku. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy [zdjęcia, wideo]

Potężne ulewy, które przechodzą od kilku dni nad Polską spowodowały dużo zniszczeń i poważne utrudnienia w ruchu. Wiele ulic zostało zalanych. W Zgierzu zginęła jedna osoba. Prezydent Bielska-Białej ogłosił dziś alarm przeciwpowodziowy. Sytuacja w woj. śląskim jest bardzo trudna, a prognozy mówią o dalszych opadach deszczu.

Silna nawałnica przeszła wczoraj m.in. nad Zgierzem w woj. łódzkim, gdzie zginął 63-latek, który próbował usunąć wodę ze swojego garażu. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła jego żona. Niestety, mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanego.

W Zgierzu podtopiony został również jednoimienny szpital zakaźny, w którym przebywają pacjenci zakażeni koronawirusem.

W chwili obecnej strażacy pracują przy napełnieniu worków z piaskiem w celu zabezpieczenia Zgierza.

Z podobną nawałnicą zmierzyli się również mieszkańcy Bytomia, Tarnowskich Gór i Bielska-Białej, gdzie zostały zalane główne drogi.

Prezydent Bielska-Białej po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu na terenie miasta alarmu przeciwpowodziowego. Oznacza to, że wszystkie służby miejskie pracują pod kątem zagrożenia powodziowego. Do tej pory wydano ok. 1,3 tys. worków z piaskiem.

Gwałtowna ulewa przeszła też w okolicach Warszawy. W Łomiankach piorun uderzył w dach jednego z budynków, co wywołało pożar. W jego wyniku nikt nie został ranny.

Gwałtowne burze i ulewy przechodzą przez całą Polskę od kilku dni. W całym kraju strażacy interweniowali ponad 1800 razy w związku z usuwaniem skutków nawałnic. Najwięcej, bo 407 razy interweniowali do piątkowego poranka strażacy z woj. śląskiego. Interwencje dotyczyły głównie pompowania wody oraz usuwania połamanych konarów drzew.

Jak wynika z ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek, 19 czerwca burze prognozowane są na przeważającym obszarze kraju, jednak najsilniejsze wystąpią od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

(fot. Waszym Okiem – Radio Bielsko)

Komentarze wyłączone