Piątek, 16 kwietnia 202116/04/2021

15-latek utonął w stawie. Nastolatka próbował ratować starszy brat [foto]

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności utonięcia 15-letniego chłopca. Do tragicznej w skutkach kąpieli doszło w jednym ze stawów w m. Galiny w gm. Bartoszyce w woj. warmińsko-mazurskim.

25 czerwca o godz. 20:25 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymał zgłoszenie o tonącym 15-latku na jednym ze stawów w m. Galiny gm. Bartoszyce. Kiedy policjanci pojawili się na miejscu trwała już akcja ratunkowa strażaków z OSP Galiny oraz ratowników medycznych.

Policjanci ustalili, że czworo rówieśników postanowiło popływać w miejscowym zbiorniku wodnym zwanym zwyczajowo „Dolnym Stawem”. W pewnym momencie jeden z chłopców odpłyną od grupy i po chwili zaczął tonąć. Tonącego z pod wody wyciągnęli przechodnie, którzy usłyszeli wołanie o pomoc oraz kolega, który kąpał się razem z nim. Później do akcji włączył się jeszcze starszy brat tonącego.

Jako pierwsi reanimację podjęli miejscowi strażacy z OSP Galiny a  następnie kontynuował ją zespół ratownictwa medycznego. Mimo ponad godzinnej reanimacji chłopca nie udało się uratować.

Ciało 15-latka zostało, na polecenie Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach, zabezpieczone do badań. Toczące się, w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach, śledztwo ma ustalić wszelkie okoliczności tej sprawy.

Policjanci co roku przeprowadzają szereg działań profilaktycznych, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad akwenami wodnymi. Podczas spotkań apelują o rozwagę i rozsądek w trakcie letniego wypoczynku. Mimo to nadal zdarzają się sytuacje, które znajdują swój tragiczny finał. Ku przestrodze mundurowi zachęcają do obejrzenia filmu pt. „Zobacz – Przeżyj” zrealizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.

(fot. KPP w Bartoszycach)

Komentarze wyłączone