Piątek, 25 czerwca 202125/06/2021

17-latek kierował ciężarówką na trasie S7. Ojciec uczył go jeździć [zdjęcia]

Kontrolerzy ITD zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki MAN. Jak się okazało za kierownicą pojazdu siedział 17-latek, który nie miał prawa jazdy. W trakcie czynności wyszło na jaw, że ojciec nastolatka siedzący obok uczył syna jeździć.

We wtorek 7 lipca 2020 roku na trasie ekspresowej S7 kontrolerzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z inspektorami z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Kielcach prowadzili wspólne kontrole drogowe. Na punkt kontrolny sprowadzili pojazd ciężarowy MAN należący do polskiego przedsiębiorcy, którym przewożono ładunek artykułów spożywczych.

Inspektorzy z WITD Kielce przeprowadzili kontrolę w trakcie której, okazało się, że kierujący 17-latek nigdy nie posiadał prawa jazdy. Jak oświadczył jest dopiero w trakcie pierwszego kursu na kategorię „T”. Nastolatek przyznał, że nauczył go kierować ciężarówką ojciec, który siedział obok na fotelu pasażera.

Analiza danych z tachografu wykazała, iż w tachografie znajdowała się zalogowana karta ojca siedemnastoletniego kierującego, który własnej karty kierowcy nie posiadał. W toku kontroli inspektorzy stwierdzili szereg naruszeń min. 12 przypadków skrócenia wymaganego okresu odpoczynku dziennego, 2 przypadki przekroczenia dziennego czasu prowadzenia pojazdu,  7 przypadków przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, nie posiadanie ważnego prawa jazdy odpowiedniej kategorii wymaganego dla danego rodzaju pojazdu lub zespołu pojazdów oraz posługiwanie się przez kierowcę kartą kierowcy, która nie jest jego własną kartą.

Siedemnastolatka ukarano mandatami karnymi. Znacznie większe konsekwencje grożą przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem wobec których wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

(fot. WITD

Komentarze wyłączone