Środa, 03 marca 202103/03/2021

W mieszkaniu aptekarki podejrzanej o wyłudzenie pieniędzy z NFZ-u zabezpieczono blisko 1 milion złotych [zdjęcia]

73-letnia właścicielka apteki oraz trzy inne osoby są podejrzane o wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 7 milionów złotych. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pranie brudnych pieniędzy może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalono, 73-letnia właścicielka apteki z województwa świętokrzyskiego przez kilka ostatnich lat poświadczała nieprawdę w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Przestępczy proceder polegał na dopisywaniu leków wysoko refundowanych na zrealizowanych już przez pacjentów receptach, a następnie wyłudzaniu refundacji na te leki ze Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sporządzona opinia przez biegłego sądowego wykazała, iż aptekarka mogła wyłudzić kwotę nawet ponad 7 mln złotych refundacji.

W miniony wtorek na postanowienie prokuratury, policjanci zatrzymali cztery osoby, które podejrzewane są o ten przestępczy proceder. W trakcie przeszukania domu 73-letniej aptekarki, policjanci zabezpieczyli ponad 930 tysięcy złotych. Gotówka ukryta była niemal w każdym zakątku mieszkania, tj. w szafkach, półkach, ubraniach czy w książkach.

Wobec trzech zatrzymanych osób prokurator wydał postanowienie o środkach zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego w kwotach od 10 do 70 tysięcy złotych.

Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz pranie brudnych pieniędzy może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(fot. Policja Świętokrzyska, źródło Policja Świętokrzyska)

Komentarze wyłączone