Niedziela, 11 kwietnia 202111/04/2021

Wypadek paralotniarza. Poszkodowany znajdował się w trudno dostępnym terenie (zdjęcia)

Do wypadku paralotni doszło w niedzielę, 16 sierpnia w miejscowości Wronowice w woj. małopolskim. Pilot maszyny został poważnie ranny. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR.

Wczoraj po godz. 15 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku paralotniarza w miejscowości Wronowice. Po dojeździe w okolice miejsca zdarzenia ustalono, że poszkodowany znajduje się w lesie w trudno dostępnym terenie, do którego prowadzi droga zamknięta szlabanem.

– Działania strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przecięciu kłódki od szlabanu w celu umożliwienia dojazdu karetki do poszkodowanego. W tym czasie jeden ratownik medycznych udał się z osobą postronną na quadzie na miejsce zdarzenia.

Kierowca karetki dojechał drogą leśną i  dotarł pieszo do poszkodowanego, który znajdował się 400 metrów od drogi leśnej i leżał pod drzewem zaopatrywany już przez ratowników medycznych pogotowia ratunkowego – przekazali strażacy z KP PSP w Nowym Sączu.

Z uwagi na obrażenia poszkodowanego do akcji ratunkowej zadysponowano śmigłowiec LPR. Teren zabezpieczono taśmą, gdyż paralotnia wisiała na drzewie na wysokości około 25 metrów i istniała możliwość jej upadku. Następnie karetka dojechała do polany, gdzie wyznaczono miejsce lądowiska LPR. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego do szpitala.

Funkcjonariusze policji przekazali informację po porozumieniu ze służbami lotniczymi, że mają zgodę na ściągnięcie paralotni z drzewa. W związku z tym zadysponowano na miejsce zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Krynica”. Z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne (opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne) oraz ryzyko związane z przemieszczaniem się po drzewie, odstąpiono od działań ratownictwa wysokościowego. Policja uzyskała zgodę na wycinkę drzewa. Dalsze działania polegały na usunięciu drzewa przy użyciu piły mechanicznej oraz wyplątaniu paralotni z gałęzi. Na prośbę Policji strażacy udzielili pomocy w transporcie paralotni na posterunek w celu jej zabezpieczenia – dodaja strażacy.

Dokładne okoliczności zdarzenia są ustalane w toku prowadzonego śledztwa.

(fot. PSP Nowy Sącz)

Komentarze wyłączone