Czwartek, 01 czerwca 202301/06/2023

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji

Łukasz Szumowski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że rezygnuje z funkcji ministra zdrowia. „Dzisiaj uznałem, że to ten czas” – przekazał. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnował wiceminister Janusz Cieszyński.

– Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu, chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów – mówił Szumowski podczas konferencji.

Jak przekazał Łukasz Szumowski powołany przez niego zespół przygotował rekomendacje w związku ze spodziewaną sytuacją epidemiczną jesienią. Chodzi o zwiększenie roli lekarzy rodzinnych, żeby mieli szansę i prawo do zlecania testów po zebraniu odpowiedniego wywiadu, po sprawdzeniu na ile objawy są zbieżne z COVID-19, a na ile pasują do grypy.

– Mamy zbudowany system, mamy system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów i dzięki szybkim decyzjom, udało się, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, tak jak to było w krajach Europe Zachodniej, wielu bogatszych od nas. Oczywiście mamy przyrosty zachorować, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje i będziemy mieć pieniądze na dalszą walkę i leczenie innych chorób – podkreślał Szumowski.

Jak stwierdził minister zdrowia, rozmowy o rezygnacji toczyły się od wielu miesięcy.

– Umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem, panem prezesem, była taka, że miałem dokończyć parę ważnych spraw dla Polski, choćby wdrożyć systemy informatyzacji ochrony zdrowia. Sami wiecie i jesteście w stanie to łatwo dostrzec, jakby wyglądała Polska w czasie pandemii bez e-recepty, bez e-zwolnienia, które wspólnie z Ministerstwem Rodziny i ZUS-em udało się wdrożyć w Polsce jako obowiązkowa usługa – powiedział.

Łukasz Szumowski szefem resortu był od stycznia 2018 r., gdy w ramach rekonstrukcji rządu zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła.

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone