Niedziela, 11 kwietnia 202111/04/2021

Nie żyje Piotr Szczepanik

W wieku 78 lat zmarł piosenkarz, gitarzysta i aktor Piotr Szczepanik. O śmierci artysty poinformowała w czwartek jego córka – Jagoda Maria Szczepanik.

– Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia – po wielu latach zmagań z chorobą – odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik – przekazała Jagoda Maria Szczepanik.

Ballady, które śpiewał Piotr Szczepanik na stałe wpisały się w kanon polskiej piosenki.”Goniąc Kormorany”, „Żółte kalendarze”, „Kochać”, „Nigdy więcej” to utwory, które zna cała Polska. 

Piosenkarz urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie „Czart” i teatrze Akademii Medycznej „Dren 59”. Debiutował w 1963 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy „Popierajmy się”. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

– Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze” – wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

(fot. Wikipedia/Sławek)

Komentarze wyłączone