Piątek, 09 grudnia 202209/12/2022

Nie żyje Gienek Loska. Muzyk miał 45 lat

Na Białorusi, w wieku 45 lat zmarł Gienek Loska, zwycięzca pierwszej polskiej edycji „X Factor”. Informację o śmierci artysty przekazała Polska Fundacja Muzyczna. 

Wokalista zmarł 9 września w swoim mieście rodzinnym Biełooziersku na Białorusi. Miał 45 lat.  

– Loska, zmarł w domu swojej mamy, która się nim opiekowała od momentu, gdy będąc u niej w odwiedzinach, tuż przed powrotem do Polski, doznał rozległego wylewu – przekazała Polska Fundacja Muzyczna.

5 maja 2018 roku, podczas wizyty u 70-letniej matki na Białorusi muzyk doznał rozległego wylewu i przeszedł operację w szpitalu w Baranowiczach. Miał wrócić do Polski o wiele wcześniej, jednak postanowił przedłużyć pobyt. Do zdarzenia doszło na dzień przed powrotem. Od maja 2018 r. przebywał w śpiączce.

Przez wiele lat Gienek był wokalistą legendarnej w kręgach blues-rockowych formacji Seven B, mającej na swoim koncie trzy płyty („Rocktales”, „Make up Your Mind” i „Acoustic”), trasy koncertowe po całej Europie. W 2006 zakończył wspólną działalność z Andrejem Makarewiczem. Loska występował na ulicy, próbował także sił w programach telewizyjnych „Szansa na sukces” i „Mam talent”. Jednak bez większego powodzenia.

W 2011 roku wygrał finał pierwszej polskiej edycji programu „X Factor”. Jego mentorem w programie był Czesław Mozil. Sukces umożliwił mu rejestrację i wydanie płyty. W listopadzie 2011 r. ukazała się płyta „Hazardzista” – debiut Gienek Loska Band. W kwietniu 2013 r. do sprzedaży trafił drugi album „Dom”.

Loska był wielokrotnie nagradzany w corocznych plebiscytach organizowanych przez prestiżowe polskie pismo branżowe „Twój Blues” w kategorii wokalista roku.

(fot. Polska Fundacja Muzyczna)


Komentarze wyłączone