Czwartek, 08 grudnia 202208/12/2022

Pożar składowiska odpadów w Sosnowcu został opanowany (zdjęcia)

Trwający od wczoraj ogromny pożar składowiska odpadów przy ul. Radocha w Sosnowcu został opanowany – poinformował w czwartek rano Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Pożar wybuchł w środę po południu na terenie składowiska śmieci przy ulicy Radocha w Sosnowcu. Ogniem objęta była powierzchnia ok. 7,5 tys. m kw. Paliły się substancje palne oraz plastiki i inne odpady. Na miejscu z ogniem walczyło ponad 130 strażaków z całego województwa.

– Sytuacja jest opanowana. Na obecną chwilę można powiedzieć, że odpady już się nie palą. Prowadzimy działania polegające na sprawdzaniu, nadzorowaniu, przelewaniu miejsc, które jeszcze budzą wątpliwości, które jeszcze mogłyby się rozpalić – przekazał zastępca komendanta miejskiego PSP mł. bryg. Marcin Pilarski.

Pożar wyglądał bardzo groźnie, ponieważ pojemniki z substancją palną rozpalały się bardzo gwałtownie jeden po drugim. Strażacy swoje działania prowadzili z kilku miejsc jednocześnie.

Specjalistyczna grupa chemiczna straży pożarnej we współpracy z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska od wczoraj na bieżąco monitoruje jakość powietrza.

– Nie ma żadnych obaw co do jego jakości. Na naszą prośbę jednostka chemiczna zbadała jakość powietrza w najbliższych placówkach edukacyjnych. Powietrze jest w normie i nie ma obaw o nasze pociechy – poinformowały władze miasta.

Prezydent Sosnowca, który był na miejscu pożaru do późnych godzin nocnych podziękował służbom za ekspresową reakcję i wzorową współpracę.

– Jeszcze raz chciałbym podziękować służbom, które wykazały się nie lada bohaterstwem i umiejętnościami w dogaszaniu pożaru – przekazał Chęciński.

(fot. Areoklub Śląski, Arkadiusz Chęciński)

Jeden komentarz

  1. Taki pożar i tyle dymu, a powietrze ok, a przyjdzie zima to od razu smog, to w końcu to samochody czy piece kopciuchy?