Sobota, 24 września 202224/09/2022

Wykorzystał trudne położenie życiowe 18-latki i zwerbował ją do uprawiania prostytucji (zdjęcia)

32-latek wykorzystując ciężką sytuację życiową 18-latki, zwerbował ją do uprawiania prostytucji, a następnie razem z 38-latkiem zarabiał na przestępczym procederze traktując kobietę jak „żywy towar”. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut handlu ludźmi. Grozi im do 15 lat więzienia.

Policjanci z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadzą śledztwo w sprawie handlu ludźmi.

Policjanci ustalili, że w 2015 roku 32-latek zwerbował 18-letnią wówczas kobietę do uprawiania prostytucji, wykorzystując jej krytyczne położenie wynikające z trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Nastolatka trafiła na mężczyznę przypadkiem, kiedy poszukiwała pracy. Poprzez znajomych nawiązała kontakt z mężczyzną, który miał ją zatrudnić.

Dopiero później kobieta dowiedziała się, że „praca”, którą ma rozpocząć, związana jest z prostytucją.

Młoda kobieta była wykorzystywana do „pracy” w różnych klubach oraz miejscach na terenie Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i traktowana dosłownie jak „żywy towar”. Po jakimś czasie 32-latek „sprzedał” kobietę 38-latkowi, który czerpał korzyści materialne z uprawiania przez nią prostytucji na terenie Śląska. Cały proceder miał miejsce w latach 2015-2017, a z nielegalnej działalności obaj sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Gdy kryminalni wpadli na trop przestępców, ustalili, że młodszy z nich odbywa karę pozbawienia wolności. W maju usłyszał dwa zarzuty o przestępstwa handlu ludźmi. Drugiego z mężczyzn, 38-latka śledczy policjanci zatrzymali we wrześniu. Usłyszał on zarzut handlu ludźmi oraz ułatwiania i czerpania korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji. Wobec podejrzanego na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania go na okres 3 miesięcy. Za handel ludźmi oraz czerpanie korzyści z nierządu, grozi im od 3 do nawet 15 lat więzienia.

(fot. KWP w Katowicach, źródło KWP w Katowicach)

Komentarze wyłączone