Sobota, 24 września 202224/09/2022

Neutralizacja bomby Tallboy w Świnoujściu. Zobacz nagranie

Powodzeniem zakończyła się neutralizacja ponad 5-tonowego niewybuchu Tallboy w porcie w Świnoujściu. Wideo z akcji zamieściła na swoim profilu na Facebooku Marynarka Wojenna RP oraz prezydent Świnoujścia.

Na brytyjską bombę Tallboy z czasów II wojny światowej natrafiono we wrześniu ubiegłego roku, podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście, w pobliżu przeprawy promowej Karsibór. Tallboy to jak dotąd największa bomba lotnicza znaleziona na terenie Polski. Służby od ponad roku przygotowywały się do dzisiejszej akcji.

W operację zaangażowane były m.in. jednostki 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców. Do mieszkańców rozsyłano alerty, by nie zbliżali się do okolic, w których prowadzone były prace.

Cała akcja się powiodła, a nagranie detonacji trafiło do sieci. Była to pierwsza na świecie neutralizacja bomby tego typu przeprowadzona pod wodą.

– Proces deflagracji przeszedł w detonację. Obiekt można uznać za zneutralizowany, nie będzie stanowił więcej zagrożenia dla Świnoujścia oraz na torze wodnym – przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Tallboy to druga, po Grand Slam, największa konwencjonalna bomba zrzucana podczas II wojny światowej: masa całkowita to prawie 5,4 ton, w tym 2,4 ton materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania. Bomby te miały 6,4 m długości całkowitej (3,1 m bez ogona) oraz 0,96 m średnicy. Określano je jako głęboko-penetrujące, służyły do niszczenia celów strategicznych.

(fot. wideo Marynarka Wojenna RP)

Komentarze wyłączone