Wtorek, 11 maja 202111/05/2021

Seria tragicznych wypadków z udziałem pieszych w Małopolsce. Nie żyje 6 osób (zdjęcia)

Do serii tragicznych wypadków z udziałem pieszych doszło od początku października na drogach woj. małopolskiego. Policja apeluje do kierowców o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze i zachowanie szczególnej ostrożności także przez pieszych.

W poniedziałek 5 października około godz. 17:51, w Krakowie doszło do wypadku, w którym śmierć poniósł 20-letni pieszy. Zdarzenie to miało miejsce na odcinku drogi ekspresowej S7. Jak wstępnie ustalono, 20-letni kierujący pojazdem ciężarowym marki DAF z naczepą, jadąc prawym pasem ruchu zjechał częściowo na pas awaryjny potrącając pieszego, który usuwał usterkę w swoim pojeździe. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w środę 7 października około godz. 3:55 nad ranem w miejscowości Wielopole w powiecie nowosądeckim.

Mężczyzna w wieku 57-lat, kierujący pojazdem marki VW Golf na prostym odcinku drogi potrącił 56-letniego pieszego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń pieszy przechodził przez jezdnię po wyznaczonym przejściu dla pieszych ze strony prawej na lewą. W wyniku uderzenia został odrzucony na przeciwległy pas ruchu bezpośrednio pod koła kierującego pojazd marki Mercedes Sprinter. W wyniku odniesionych obrażeń ciała pieszy poniósł śmierć na miejscu. 

Do kolejnego tragicznego wypadku doszło w sobotę 10 października wieczorem w miejscowości Kluszkowce. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, ze kierujący mercedesem, 28-latek potrącił idącego prawym pasem jezdni mężczyznę. Pieszy pomimo udzielanej pomocy i reanimacji zmarł. Do potrącenia doszło poza obszarem zabudowanym na nieoświetlonym odcinku drogi. Kierujący mercedesem w ostatniej chwili zauważył idącego drogą 47-latka. Pieszy ubrany był ciemne ubranie, nie miał również żadnych elementów odblaskowych.

W środę, 14 października około godziny 18:30, na ulicy Zabierzowskiej w Niepołomicach, kierujący samochodem BMW śmiertelnie potrącił starszego mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych i odjechał z miejsca zdarzenia. 46-letni mieszkaniec Krakowa, został zatrzymany dzięki reakcji świadka. Mężczyzna odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości, spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także ucieczkę z miejsca zdarzenia, za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W czwartek, 15 października około godz. 6.45 w Krakowie, doszło do śmiertelnego potrącenia 64-letniej pieszej, która jak wstępnie ustalono, przebiegała przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Kobieta została potrącona przez kierującego pojazdem marki Citroen, a następnie została odrzucona na przeciwległy pas wprost pod jadący pojazd marki Kia.

Tego samego dnia około godziny 6.00 rano w Limanowej doszło do potrącenia 45-letniego pieszego, który w godzinach popołudniowych zmarł w szpitalu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 31-letni kierujący pojazdem marki VW potrącił mężczyznę na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Jesień i zima to najniebezpieczniejszy okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności jednak dla pieszych. Wcześnie zapadający zmrok oraz ciemne poranki, mokra i śliska nawierzchnia, niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, niezachowanie szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących jak i pieszych to czynniki, które wpływają na ryzyko zaistnienia wypadku drogowego.

(fot. Policja Małopolska, źródło Policja Małopolska)

Komentarze wyłączone