Piątek, 09 grudnia 202209/12/2022

Rozszerzona strategia walki z koronawirusem: opieka domowa pacjentów z COVID-19, nowe zasady kwarantanny

Na wtorkowej konferencji prasowej rząd przedstawił rozszerzony model walki z pandemią koronawirusa w Polsce. Obejmować on będzie domową opiekę pacjentów covidowych, skąpoobjawowych z użyciem pulsoksymetru, a także szybkie testy antygenowe jako podstawę stwierdzenia zakażenia koronawirusem oraz nowe zasady kwarantanny.

Minister Zdrowia przedstawił rozszerzoną strategię walki z COVID-19, którą nazwał wersją „3.0”. Zaproponował m.in. sformułowanie modelu piramidy prowadzenia pacjenta covidowego oraz rozbudowanie bazy podstawowej opieki, w tym izolatoriów.

– Rozbudowa infrastruktury powoli dochodzi do swoich granic dlatego należy zastanowić się, jakie inne metody stosować, żeby ochronić system opieki zdrowotnej – przekazał Niedzielski.

Większa baza izolatoriów

Baza izolatoriów ma zostać zwiększona. Do tej pory w izolatoriach było dostępnych 6,5 tys. łóżek. Rząd chce zwiększyć ich ilość do 10 tys. w 55 obiektach na terenie całej Polski.

– Naszym celem jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach, żeby zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W ramach szpitali tymczasowych będzie zabezpieczone ok. 5,5 tysiąca łóżek.

– Do tych 35 tys. łóżek covidowych, które są organizowane w tradycyjnych szpitalach mamy nadzieję, że do końca listopada dojdzie ok. 5,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych, których teraz powstaje 18 w całej Polsce – zapowiedział minister Michał Dworczyk.

Pulsoksymetr będzie monitorował stan zdrowia pacjenta w domu

Rząd wprowadza także system opieki domowej nad pacjentem covidowym. W Małopolsce jest już prowadzony pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją będzie systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem.

Istotą użycia pulsoksymetru jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić, kiedy potrzebuje bardziej intensywnej opieki. Do Małopolski trafiło już 1500 pulsoksymetrów, będą dostarczane przez Pocztę Polską i lekarzy POZ.

Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3h będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta.

Wynik nawet w kilkanaście minut dzięki testom antygenowym

Niedzielski poinformował, o dopuszczeniu testu antygenowego w celu weryfikowania COVID-19. Wynik testu ma być gotowy w ciągu ok. 15 min. Testy antygenowe będą postawą stwierdzenia koronawirusa równoważne z testami PCR.

– Zmieniliśmy też definicję przypadku koronarirusa. Za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego – przekazał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że testy antygenowe zostaną skierowane na SOR-y i izby przyjęć, tam, gdzie kluczowa jest szybka diagnoza pacjenta „covidowego”. Obecnie przeprowadzanych jest nawet 70 tysięcy testów dziennie.

Zmiany w kwarantannie

Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie wprowadzenia automatycznej kwarantanny dla domowników osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

– Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny – chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę – poinformował Niedzielski.

Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

Dziś w nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny . Do tej pory ponad 30. tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie co stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

– Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla osób spoza UE, z personelu medycznego, które będą chciały podejmować pracę w Polsce. Dzięki temu lekarz w ciągu 2-3 tyg. otrzyma decyzję.

(fot. KP)

Komentarze wyłączone