Czwartek, 08 grudnia 202208/12/2022

Wystawiał zwolnienia bez badania pacjenta. Lekarz usłyszał 34 zarzuty (foto)

Łódzcy policjanci zatrzymali 54-letniego lekarza, który wystawiał zwolnienia wskazujące na niezdolność do pracy oraz udziału w czynnościach procesowych, poświadczając w nich nieprawdę co do stanu zdrowia pacjentów. Podejrzany usłyszał 34 zarzuty.

9 listopada policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi zapukali do drzwi mieszkania jednego z łódzkich lekarzy. Jak ustalili wcześniej, 54-latek poświadczał nieprawdę w sporządzanej przez siebie dokumentacji medycznej. Wystawiał on zwolnienia lekarskie bez przeprowadzania badań pacjentów lub wskazując chorobę, której pacjent nie miał.

Ponadto podejrzany korzystając z uprawnień lekarza sądowego wystawiał zaświadczenia o niezdolności do udziału w czynnościach procesowych przed sądem, które były niezgodne z prawdą. W pewnych sytuacjach, w związku z wystawieniem poświadczających nieprawdę zaświadczeń lekarskich, otrzymywał gratyfikację finansową tj. pieniądze, alkohol czy perfumy.

Łącznie mężczyzna usłyszał 34 zarzuty. Przyznał się do popełnionych czynów. Policjanci przeszukali jego miejsce zamieszkania oraz przychodnie w której pracował, zabezpieczając niezbędną dokumentację. Prokurator zastosował wobec mężczyzny poręczenie w kwocie 25 tys. zł, zawieszenie wykonywania zawodu lekarza, w tym lekarza sądowego oraz zakaz opuszczania kraju. Za te czyny grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. Policja Łódzka, źródło Policja Łódzka)

Komentarze wyłączone