Piątek, 09 grudnia 202209/12/2022

Nie żyje Halina Kwiatkowska. Aktorka miała 99 lat

Dziś w nocy, w wieku 99 lat zmarła aktorka Halina Kwiatkowska. O śmierci artystki poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

– Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dziś w nocy w Konstancinie odeszła Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP. Grała na scenach krakowskich – w Teatrze Rapsodycznym, w teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m. in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. Przez wiele lat była pedagogiem krakowskiej PWST (obecnie AST im. ST.Wyspiańskiego). Odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W kwietniu 2020 roku skończyła 99 lat. Będzie nam Jej bardzo brakowało..[*] -przekazał ZASP.

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 w Bochni. Była koleżanką z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego. Na stałe związana była ze scenami teatrów krakowskich. Zagrała 64 ważne role w spektaklach Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Występowała też jako artystka kabaretowa – grała na scenie kabaretu w Jamie Michalika. Była pedagogiem w krakowskiej PWST.

Halina Kwiatkowska, była autorką dramatów, słuchowisk radiowych oraz podręcznika dobrego zachowania oraz autorką książki Porachunki z pamięcią, za którą otrzymała Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2002). Kwiatkowska była żoną pisarza Tadeusza Kwiatkowskiego.

7 listopada 2007, podczas uroczystości w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie odebrała nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artystka działa na rzecz swojego środowiska w Związku Artystów Scen Polskich.

(fot. Wikipedia/Dudek1337)

Komentarze wyłączone