Sobota, 24 września 202224/09/2022

Uwaga na fałszywe oferty górskich kwater. Nie daj się oszukać

Sezon zimowy przed nami. Chętni rezerwują już miejsca w górskich pensjonatach, w szczególności na okres noworoczny. Policjanci apelują o dokładne sprawdzanie ofert, gdyż ogłoszenie fałszywych kwater, ponownie pojawiły się w sieci, w tym również na znanych portalach tematycznych.

Oszuści umieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywe ogłoszenia o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach. Zazwyczaj są to nad wyraz atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien.

Wpłacenie zaliczki jest naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela pensjonatu jak i klienta. Ten pierwszy ma pewność, że turysta się nie rozmyśli, a w przypadku ewentualnego zdarzenia losowego zostanie mu rekompensata pieniężna.

Ten drugi natomiast jest spokojny, że zarezerwowany pokój rzeczywiście na niego czeka. Z przedpłat niestety nie da się zrezygnować, jednak są inne sposoby, żeby nie dać się oszukać.

Jak nie dać się oszukać. Oto kilka rad:

 1. Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na policji.
 2. Nie zostawiaj załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę – działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
 3. Nie daj się nabrać na super okazje cenowe. Porównaj cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.
 4. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdź, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postaraj się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugeruj się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnij opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.
 5. Sprawdź, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
 6. Dokładnie sprawdź dane obiektu.
 7. Jedź w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
 8. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), link do bazy noclegowej miasta Zakopane
 9. Zaliczkę wpłacaj na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić podejrzenia.
 10. Poproś o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
 11. Zachowuj całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłałeś, jak i te, które otrzymałeś.

Policjanci na każdy taki sygnał reagują zmierzając do uniemożliwienia dokonywania wyłudzeń oraz ustalenia stojących za nimi osób. Jednak aby wizyta w stolicy Tatr nie zakończyła się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

(fot. pixabay.com, źródło KWP w Krakowie)

Komentarze wyłączone