Sobota, 24 września 202224/09/2022

Dachowanie ciężarówki na DK25. Blisko 3 godziny trwało uwalnianie zakleszczonego kierowcy (zdjęcia)

Do poważnego wypadku doszło 26 listopada w Stawiszynie koło Kalisza. Na drodze krajowej nr 25 samochód ciężarowy wpadł do rowu i dachował. Blisko trzy godziny zajęło strażakom wyciągnięcie rannego kierowcy z rozbitego pojazdu.

W czwartek około godziny 23:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem samochodu ciężarowego z naczepą. Po dojeździe na miejsce okazało się, że samochód przewożący popiół w autocysternie, uległ wypadkowi i znajduje się do góry kołami, natomiast w kabinie zakleszczona jest jedna osoba.

– Podjęto próbę wydobycia osoby zakleszczonej z pojazdu poprzez podkopanie się pod fotel kierowcy oraz podniesienie naprężonych elementów konstrukcji kabiny przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Ze względu na wyczerpanie możliwości technicznych obecnych na miejscu zdarzenia zastępów, na polecenie dowódcy na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z PSP w Koninie – przekazał mł. kpt. Szymon Zieliński, pierwszy oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Uwalnianie poszkodowanego kierowcy trwało blisko trzy godziny. Zadania nie ułatwiała cysterna wyładowana ponad 27 tonami sypkiego popiołu. Ostatecznie poszkodowany mężczyzna trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego, a następnie został przetransportowany do szpitala.

– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 58-letni kierowca ciągnika siodłowego z naczepą – cysterną do przewożenia materiałów sypkich, jadąc od Kalisza w kierunku Konina zjechał nagle na przeciwny pas ruchu. Pojazd wpadł do rowu i dachował – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

W działaniach trwających około 5 godzin brało udział w sumie 7 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej z Kalisza oraz Konina oraz Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stawiszyna oraz ze Zbierska.

(fot. PSP w Kaliszu)

Komentarze wyłączone