Środa, 10 sierpnia 202210/08/2022

Policjanci wspólnie z sanepidem kontrolują placówki handlowe (zdjęcia)

Ponowne otwarcie sklepów wielkopowierzchniowych, w ściśle określonych warunkach reżimu sanitarnego, znalazło się pod kontrolą pracowników sanepidu i wspomagających ich policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają czy klienci oraz pracownicy zasłaniają twarz i stosują się do wszystkich zasad.

Od minionej soboty (28.11.2020) na terenie całego kraju wprowadzono możliwość handlu na terenie galerii i centrów handlowych. Oczywiście wszystko w ramach ścisłego reżimu sanitarnego. Na terenie placówek handlowych wprowadzono znaczne ograniczenia w ilości klientów: w sklepach do 100 m2 – 1 osoba na 10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2. Przez cały czas jest obowiązek zakrywania ust i nosa, a także utrzymywanie 1,5 metrowego dystansu pomiędzy osobami. Ponadto, obowiązkiem klientów podczas zakupu towarów lub usług jest noszenie rękawiczek jednorazowych albo stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Dlatego policjanci wspólnie z inspektorami sanepidu kontrolują stosowanie obostrzeń w placówkach handlowych, szczególnie teraz przed zbliżającymi się świętami. W przypadku rażących uchybień związanych z niestosowaniem się do obostrzeń, funkcjonariusze będą wyciągali wobec takich osób konsekwencje.

Za brak  osłony ust i nosa może grozić 500 złotych mandatu. Zawsze policjanci przed nałożeniem mandatu pouczają osoby, że mogą one odmówić jego przyjęcia, a wówczas sprawę rozstrzygnie sąd. Wtedy wysokość grzywny może wynieść nawet do 5000 złotych.

Ponadto o łamaniu obowiązujących przepisów informowany jest również sanepid. Służby sanitarne niezależnie od wyciągniętych konsekwencji przez stróżów prawa, mają możliwość nałożenia kary w wysokości do 30 tys. złotych.

dav

(fot. Policja)

Komentarze wyłączone