Środa, 10 sierpnia 202210/08/2022

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka miała 87 lat

W wieku 87 lat zmarła aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. Była znana m.in. z roli w filmie „Kogel-mogel”, czy serialu „Plebania” gdzie wcielała się w rolę babci Józi.

O śmierci polskiej artystki poinformowała rzeczniczka PiS Aneta Czerwińska.

– Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze” – napisała na Twitterze.

Katarzyna Łaniewska podczas swojej aktorskiej kariery wystąpiła na deskach wielu teatrów, w licznych filmach oraz serialach. Największą popularność dała jej rola Józefiny Lasek w „Plebanii”. Zagrała także w „Ojcu Mateuszu”, Klanie” oraz „Na dobre i na złe”. W ostatnim czasie pojawiła się również w takich produkcjach jak „Smoleńsk, „Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3” oraz pracowała na planie kontynuacji filmu – „Koniec świata, czyli kogel-mogel 4”. 

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak urodziła się 20 czerwca 1933 w Łodzi. Była polską aktorką teatralną i filmową. W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowała ZMP. Tak nie było”. Następnie należała do PZPR.

Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Regularnie angażowała się w popieranie działań Prawa i Sprawiedliwości, w tym była jednym z głównych mówców z ramienia organizatorów „Marszu Wolności i Sprawiedliwości” 13 grudnia 2015.

(fot. Aneta Czerwińska/ Twitter)

Komentarze wyłączone