Poniedziałek, 28 listopada 202228/11/2022

Zabójcy rodzeństwa ze Stryszowa koło Wadowic zatrzymani w Holandii

Dzięki współpracy śledczych na arenie międzynarodowej policjanci zatrzymali w Holandii podejrzanych o zabójstwo rodzeństwa ze Stryszowa koło Wadowic.

5 grudnia br. w godzinach popołudniowych, małopolska policja otrzymała informację, o pożarze budynku mieszkalnego w Stryszowie (pow. wadowicki). W trakcie akcji gaśniczej w pomieszczeniach budynku znaleziono ciała dwóch osób, 53-letniego mężczyzny oraz jego 58-letniej siostry. 33-letni mężczyzna, syn kobiety, z poparzeniami oraz obrażeniami zadanymi ostrym narzędziem trafił do szpitala. Ciała ofiar zostały skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej MS CMUJ celem przeprowadzenia sekcji i ustalenia przyczyny zgonu.

Z ustaleń śledczych wynikało, że chwilę przed pojawieniem się ognia, na posesji pojawiło się dwóch obcych mężczyzn, których działanie wywołało pożar oraz doprowadziło do śmierci przebywających w domu dwóch osób i obrażeń u trzeciej. Podejrzani w tej sprawie 32-letni Mateusz R. i 30-letni Piotra G. uciekli na teren innego województwa, a następnie za granicę. Tropy prowadziły do Holandii.

Jak się okazało, 7 grudnia sprawcy wraz z bratem jednego z nich zostali zatrzymani w Groningen przez miejscową policję w ramach realizacji ich własnej sprawy kryminalnej. Tego samego dnia, w Polsce Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wobec Piotra G. i Mateusza R. wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów zabójstwa i usiłowania zabójstwa oraz rozboju z niebezpiecznym narzędziem, a wobec Patryka R. wydano zarzut poplecznictwa.

8 grudnia wystąpiono do Sądu Rejonowego w Wadowicach o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech zatrzymanych. Sąd przychylił się do wniosków jedynie odnośnie Mateusza R. i Piotra G. W dniu 9 grudnia uzyskano Europejski Nakaz Aresztowania wydany przez Sąd Okręgowy w Krakowie, wobec Mateusza R. i Piotra G., który został wdrożony do wykonania.

(fot. Politie Nederland, źródło Policja Małopolska)

Komentarze wyłączone