Poniedziałek, 28 listopada 202228/11/2022

Nie żyje Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat

W poniedziałek w wieku 65 lat zmarł Piotr Machalica, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych. „Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi” – napisał w pożegnaniu Och-Teatr, w którym Machalica grał od lat.

Aktor zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu jednoimiennym MSWiA w Warszawie. Miał 65 lat.

– Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie” – czytamy w krótkiej informacja jaka pojawiła się na profilu aktora na Facebooku w poniedziałek nad ranem.

O śmierci artysty poinformował także Och-Teatr.

– Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta Piotr Machalica. Kochaliśmy i podziwialiśmy Go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów – przekazała Krystyna Janda.

– Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi. W naszych repertuarach zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące spektakle z Piotrem. Nie możemy uwierzyć że ich już nie zagra. Piotrusiu, kochanie, to pożegnanie, najczulsze z możliwych, to podziękowanie za Twój talent, przyjaźń, Twoje ciepło, czar, lojalność, rzetelność, poczucie humoru, prawość, wielkie Człowieczeństwo. Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem – napisała Janda.

Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 roku w Pszczynie. W 1981 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na ekranie zadebiutował w 1979. 

Od 2006 do 2018 roku był dyrektorem artystycznym Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, przez wiele lat związany był z Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz stołecznym Och-Teatrem. Był też wykonawcą piosenki aktorskiej.

Zagrał w wielu filmach, między innymi w „Zabij mnie glino”, „Dekalogu. Dziewięć”, „Ceremonii pogrzebowej”, „Kuchni polskiej”, „1968. Szczęśliwego Nowego Roku”, „Saunie”, „Bohaterze roku”, „Dniu świra”, czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Grał również w serialach, jak „Prosto w serce”.

(fot. ZASP)

Komentarze wyłączone