Wtorek, 09 sierpnia 202209/08/2022

„Zobaczyliśmy wrak psa”. Skrajnie odwodnione i wyziębione zwierzę miało problemy z utrzymaniem równowagi (zdjęcia)

Dzięki zaangażowaniu policjantów z Koronowa, Inspektorów Ochrony Zwierząt OTOZ Animals oraz Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, udało się odebrać z jednej z posesji w powiecie bydgoskim skrajnie wychudzonego i odwodnionego psa. „Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zobaczyliśmy wrak psa” – napisało OTOZ Animals.

Policjanci z Koronowa otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że na jednej z posesji na terenie powiatu bydgoskiego znajduję się zaniedbany pies. Po przybyciu na miejsce zastano uwiązane na łańcuchu, wyziębione i odwodnione zwierzę, które miało problemy z utrzymaniem równowagi.

– Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zobaczyliśmy wrak psa. Zwierzę było wyziębione, odwodnione, miało problemy z utrzymaniem równowagi.

Ani konstrukcja budy, ani tym bardziej mokre szmaty w środku nie były w stanie zabezpieczyć organizmu przed zimnem. Miski puste – przekazało OTOZ Animals.

Właściciele zwierzęcia zostali poinformowani, że pies wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, którą OTOZ Animals zapewniał na swój koszt. Jednak właściciele odmówili.

– W odpowiedzi usłyszeliśmy, że pies nigdzie nie pojedzie bo „ ma tu siedzieć i pilnować” – opisują inspektorzy OTOZ.

Łańcuch był zamocowany w taki sposób, że żadna z wchodzących osób nie mogła dostać się na teren posesji.

– Rzeczywiście, konstrukcja tego swoistego alarmu była bardzo przemyślana – łańcuch przechodził przez furtkę w taki sposób, że żadna z wchodzących osób nie mogła ominąć psa – dodają obrońcy zwierząt.

Zwierzę tego samego dnia zostało przewiezione do gabinetu weterynaryjnego, gdzie stwierdzono znaczne wyniszczenie organizmu, zanik mięśni, odwodnienie, zarobaczenie oaz bardzo liczne pasożyty zewnętrzne. Aktualnie pies przebywa pod opieką Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy oraz OTOZ Animals o. kujawsko-pomorskiego.

W związku z aktualnymi warunkami atmosferycznymi policjanci przypominają, że zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o Ochronie Zwierząt „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”( Art. 9.1).

(fot. OTOZ Animals, źródło Policja Kujawsko-Pomorska)

Komentarze wyłączone