Środa, 10 sierpnia 202210/08/2022

Spłonął 500-letni dąb. Wyznaczono 10 tys. złotych nagrody za pomoc w ustaleniu podpalacza (zdjęcia)

Blisko 500-letni „Dąb Rzeczypospolitej”, zwany też „Dębem Jagiełły” spłonął w piątek w miejscowości Traczyka w woj. kujawsko-pomorskim. Jak ustalono przyczyną pożaru było podpalenie. Trwają poszukiwania sprawcy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono 10 tys. złotych nagrody.

Dąb uległ doszczętnemu spaleniu. Wezwani na miejsce strażacy mogli jedynie dogasić poległy pomnik przyrody, najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, który był perłą w koronie przyrodniczej Nadleśnictwa Brodnica.

– Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach Nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu – przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Jak poinformowało nadleśnictwo przyczyną pożaru było celowe podpalenie. Trwają poszukiwania sprawcy bądź sprawców. Za pomoc w ustaleniu podpalacza wyznaczono nagrodę.

– W związku z podpaleniem niemal pięćsetletniego pomnika przyrody „Dębu Rzeczypospolitej” w rezerwacie Jar Brynicy, na terenie Nadleśnictwa Brodnica, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył nagrodę w kwocie 10 tys. złotych za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia – dodaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Wszyscy, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, proszeni są o kontakt z policją.

(fot. OSP Górzno)

2 komentarze

  1. Zapewne idiotka z błyskawicą

  2. Trzeba być naprawdę ludzkim g.wnem żeby zrobić coś takiego.