Niedziela, 16 stycznia 202216/01/2022

Akcja ratunkowa w Tatrach. Turysta ma odmrożone wszystkie kończyny (zdjęcia)

Ratownicy TOPR w środku nocy ruszyli na pomoc turyście, który mimo niekorzystnych warunków pogodowych wybrał się w góry i zabłądził. Do zdarzenia doszło w masywie Cubryny. Poszkodowany z odmrożeniami wszystkich kończyn trafił śmigłowcem LPR do szpitala.

Przed godziną 3 w nocy z wtorku na środę do TOPR dotarło zgłoszenie o turyście, który zabłądził i nie może znaleźć drogi powrotnej z Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Z centrali ruszyła wyprawa ratunkowa. Ratownicy w godzinach porannych, w bardzo ciężkich warunkach dotarli w pobliże oczekującego na pomoc turysty. W tym czasie w Tatrach na chwilę poprawiła się pogoda.

Krótka poprawa warunków i widoczności pozwoliła na dolot na miejsce śmigłowca, a następnie ewakuację ratowanego. Piesza wyprawa zawróciła i ok. godziny 13 wróciła do centrali TOPR.

Jak się okazało ratowany turysta nie dostosował swoich planów do aktualnie panujących warunków i prognoz pogody. Zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr znacznie utrudniały przemieszczanie grupie ratowników, a pojedynczemu turyście wręcz je uniemożliwiało.

Na szczęście tym razem skończyło się tylko na odmrożeniach wszystkich kończyn. Jednak jak podkreślają ratownicy górscy – bagatelizowanie warunków, prognoz, czy błędy w planowaniu, następnym razem mogą się skończyć tragicznie.

Na najbliższe dni meteorolodzy nadal przewidują złą pogodę.

– Duży opad śniegu połączony z wiatrem, słabą widoczność i niskie temperatury. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. – Prosimy o rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr – apelują ratownicy TOPR.

(fot. TOPR)

Komentarze wyłączone