Sobota, 12 czerwca 202112/06/2021

Nie żyje Ryszard Kotys. Miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł Ryszard Kotys, polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, reżyser i scenarzysta. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat „Świat według Kiepskich”.

Ryszard Kotys w 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował kolejno na deskach wielu teatrów, zajmował się również reżyserią.

W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego, w serialu telewizyjnym „Świat według Kiepskich” w którym grał od 1999 r.

Na swoim koncie ma role m.in. u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland. Zagrał także w dwóch częściach „Vabanku” oraz „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.

Ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia aktor wycofał się z występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu „Świat według Kiepskich”.

W 1999 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(fot. Wikipedia)

1 komentarz

  1. Panie Ryszardzie nie zapomnimy Pana !!!