Niedziela, 28 maja 202328/05/2023

Zamknęli kota na balkonie przy kilkunastostopniowym mrozie. Zwierzę czekało na pomoc 6 godzin (foto)

Policjanci ze Szczytna wraz ze strażakami i przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami uratowali kota, który został zamknięty na balkonie jednego z mieszkań na terenie miasta. Zwierzę spędziło co najmniej sześć godzin na mrozie.

W niedzielę parę minut przed godziną 22:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał nietypowe zgłoszenie. Z relacji świadków wynikało, że na balkonie usytuowanym na piętrze jednego z budynków położonych na terenie miasta, od kilku godzin miauczy kot. W mieszkaniu przynależnym do balkonu było ciemno, a miauczenie kota z każdą chwilą się nasilało.

Funkcjonariusze ustalili, że kot najprawdopodobniej został zamknięty na balkonie około godz. 12:00, wtedy to sąsiedzi usłyszeli pierwsze pomiaukiwanie zwierzęcia. Natomiast od godziny 18:00 lament kociaka znacznie się nasilił. Próbowali oni skontaktować się z jego właścicielami, jednak nikt nie otwierał im drzwi. Z tego powodu wezwali na miejsce straż pożarną.

Na miejscu interwencji obecny był również przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, który powiedział policjantom, że nie to nie pierwsza wizyta pod tym adresem. Do podobnej sytuacji doszło pod koniec grudnia ubiegłego roku.

Strażacy weszli na balkon i umieścili kociaka w specjalnym transporterze przeznaczonym do przewożenia zwierząt. Następnie obecne na miejscu służby ratunkowe skontaktowały się z pracownikami schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie. Dzięki szybkiej interwencji mundurowych wyziębiony i głody kociak został otoczony specjalistyczną opieką.

Policjanci ustalają kto jest właścicielem zwierzęcia i kto w tak nieodpowiedzialny sposób naraził je na niebezpieczeństwo. Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami zagrożone jest kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli zaś sprawca czynu działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(fot. KMP Szczytno, źródło KMP Szczytno)

Komentarze wyłączone