Wtorek, 26 października 202126/10/2021

Byki wpadły do zbiornika z gnojowicą. Na pomoc ruszyli strażacy (zdjęcia)

Wczoraj przed północą strażacy interweniowali w miejscowości Łagiewniki w województwie wielkopolskim. Na terenie jednego z gospodarstw byki wpadły do zbiornika z gnojowicą. Zwierzęta udało się uratować.

W środę po godzinie 23.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Koninie wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca Łagiewnik o wpadnięciu byków do zbiornika z gnojowicą.

Po przybyciu na miejsce zastano właścicieli budynku inwentarskiego, którzy wypompowywali gnojowicę ze zbiornika, znajdującego się pod budynkiem, przy użyciu wozu asenizacyjnego.

Jak się okazało w budynku inwentarskim, w którym hodowane jest bydło doszło do zarwania betonowych rusztów nośnych. W wyniku tego do szamba znajdującego się pod całą powierzchnią obory wpadły dwa byki o wadze ponad 600 kg każdy.

– Strażacy przy użyciu HDS-a opuścili betonową płytę do otworu rewizyjnego, w celu zabezpieczenia przed wpadnięciem byków oraz ratowników do najgłębszego punktu zbiornika. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego, ubrania do pracy w wodzie oraz linki ratownicze weszli do wnętrza zbiornika. Po dotarciu do pierwszego zwierzęcia założono mu uprząż z liny na głowę i doprowadzono pod otwór rewizyjny, gdzie następnie został wyciągnięty przy użyciu zawiesi i ciągnika z ładowaczem czołowym. Następnie ratownicy powtórzyli czynności w celu doprowadzenia i wyciągnięcia drugiego z byków – przekazali strażacy.

Zwierzęta po wydobyciu zostały przekazane właścicielowi. W zdarzeniu udział brali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 w Koninie oraz druhowie z OSP Sompolno i OSP Racięcice.

(fot. KM PSP Konin)

ZOABCZ TAKŻE

Komentarze wyłączone