Wtorek, 09 sierpnia 202209/08/2022

Nielegalnie sprzedali ponad 105 mln litrów paliwa. Straty Skarbu Państwa to 190 mln złotych (zdjęcia, wideo)

Policjanci rozpracowali grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym, której członkowie podejrzani są o nielegalną sprzedaż ponad 105 mln litrów paliwa, w okresie od 2016 do 2021 roku, narażając Skarb Państwa na straty sięgające 190 mln złotych. Do sprawy zatrzymano 22 osoby. Grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.

W trakcie działań, jakie na początku tego tygodnia na terenie garnizonu stołecznego, jak i innych województw przeprowadziło ponad 400 funkcjonariuszy do sprawy sprzedaży nielegalnego paliwa zostały zatrzymane 22 osoby. Funkcjonariusze przeszukali 28 adresów, w tym  pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze należące do zatrzymanych. Zabezpieczyli także użytkowane przez nich pojazdy.

W przestępczą działalność była zaangażowana spółka z woj. łódzkiego

W trakcie prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie śledztwa funkcjonariusze dowiedli, że firma była odpowiedzialna za wytwarzanie oleju smarowego, który był mieszaniną oleju napędowego, oleju bazowego i komponentu syntetycznego.

Ten sposób produkcji pozwalał na zmianę klasyfikacji oleju napędowego na smarowy. Co z kolei powodowało, że parametry tego ostatniego były zbliżone do oleju napędowego i mógł on być wykorzystywany jako substytut standardowego oleju napędowego lub komponent zwiększający jego objętość, a co za tym idzie wprowadzany do obrotu bez uiszczania należnych opłat i podatków.

Olej smarowy wysyłali do innych krajów, z pominięciem poboru akcyzy

Gotowy olej smarowy, częściowo fikcyjnie był wysłany do innych krajów europejskich z pominięciem poboru akcyzy. Ta forma dostawy skutkowała tym, że nie był naliczany podatek akcyzowy i podatek VAT.

Łódzka spółka, mająca statut składu podatkowego wyprowadzała towar na podstawie raportu wydania dokumentu przewozowego, kwitu wagowego, dokumentu handlowego i certyfikatu jakościowego, a procedura zawieszenia poboru akcyzy kończyła się z chwilą potwierdzenia odbioru towaru przez unijnego kontrahenta.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci ustalili, że grupa przestępcza zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej kontrolowała sieć powiązanych ze sobą podmiotów reprezentowanych przez tzw. „słupy”. Występowali oni jako formalni odbiorcy paliwa, a jego sprzedaż była dokumentowana fałszywymi fakturami.

Straty Skarbu Państwa sięgają 190 mln złotych

Jak ustalili policjanci, grupa przestępcza wprowadziła do obrotu ponad 105 mln litrów paliwa, wystawiając z tego tytułu faktury VAT poświadczające nieprawdę o wartości ponad 117 mln złotych. Skarb Państwa z tytułu nieopłaconych podatków poniósł straty w wysokości około 190 mln złotych.

22 osoby usłyszały zarzuty

Sprawa prowadzona jest w kierunku udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa wystawiania faktur o znacznej wartości poświadczających nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu. Zagrożenie karą przy zbrodni fakturowej to 25 lat pozbawienia wolności. 22 osoby zatrzymane w trakcie działań już usłyszały zarzuty. Wobec 7 z nich sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

(fot. KSP, źródło KSP)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze wyłączone