Poniedziałek, 12 kwietnia 202112/04/2021

Sędzia z Bydgoszczy oskarżony o zgwałcenie sędzi. „Bił ją po głowie, próbował dusić”

Sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Jakub K. usłyszał zarzut zgwałcenia oraz naruszenia czynności narządu ciała sędzi. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi K. Podejrzany został już zawieszony w czynnościach służbowych. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie orzekła o uchyleniu immunitetu sędziemu oraz obniżeniu mu wynagrodzenia o 40 procent.

Do zdarzenia doszło 3 czerwca 2019 roku w Bydgoszczy. Tego dnia we wczesnych godzinach porannych sędzia została poinformowana telefonicznie, że pod drzwiami jej domu stoi sędzia Jakub K. Kiedy otworzyła drzwi, zorientowała się, że jest on pod wpływem alkoholu. Mimo to wpuściła go do środka, gdyż ich wcześniejsze relacje nie wskazywały na to, że musi się go obawiać.

W krótkim czasie po wpuszczeniu sędziego pokrzywdzona odbyła kilka rozmów telefonicznych, z których przysłuchujący się im Jakub K., wywnioskował, że jest w domu sama. Wtedy zaczął się zachowywać nachalnie i próbował całować sędzię na co kobieta zdecydowanie zaprotestowała. Następnie rzucił się na nią i przygniótł własnym ciałem, doprowadzając przemocą do obcowania płciowego.

– W trakcie napaści bił ją po głowie, próbował dusić, a także spowodował u niej obrażenia skutkujące naruszeniem czynności narządu ciała trwającym nie dłużej niż 7 dni – przekazała prokuratura.

Zaatakowanej kobiecie udało się wyswobodzić i wezwać pomoc.

Jakubowi K. przedstawiono zarzut zgwałcenia oraz naruszenia czynności narządu ciała sędzi. Oskarżony nie odniósł się do zarzutu i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Wobec sędziego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 500 tys. zł. oraz zakazu opuszczenia kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

(fot. Prokuratura Krajowa, źródło Prokuratura Krajowa)

Komentarze wyłączone