Sobota, 04 grudnia 202104/12/2021

Góra opon na leśnej drodze. Trwają poszukiwania sprawcy zaśmiecania lasu (zdjęcia, wideo)

Na terenie Nadleśnictwa Lubsko, w lesie między Brodami a Zasiekami nieznana osoba wyrzuciła stertę opon i innych odpadów. Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Leśnicy apelują o pomoc w odnalezieniu sprawcy zaśmiecania lasu.

Odpady znaleziono na terenie leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody – Zasieki. W dużej stercie ujawniono przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów m.in. urządzeń rolniczych. Wśród odpadów znalazła się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folia.

Stan odpadów wskazje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, to musiały być wcześnej składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat) w innym miejscu. Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy.

Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. Sprawcy poszukuje także policja.

Telefony:

  • do Straży Leśnej: 601 629 783 
  • do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00
  • do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci (w miarę swoich możliwości).

W 2020 r. w naszych lubskich lasach zostały zebrane 403 m3 śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. złotych.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

(fot. wideo Nadleśnictwo Lubsko)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze wyłączone