Sobota, 04 lutego 202304/02/2023

Szpital MSWiA w Złocieńcu kolejną placówką z programem rehabilitacji pocovidowej

SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu to kolejna – po Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach placówka – w której będzie prowadzona rehabilitacja osób po COVID-19. Już 1 maja br. do szpitala będą mogli trafić pierwsi pacjenci.

O rehabilitacji pocovidowej mówili w sobotę (24 kwietnia br.) podczas konferencji prasowej wiceministrowie: Paweł Szefernaker i Błażej Poboży. W wydarzeniu wzięła też udział Ewa Giza, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w  Złocieńcu.

Wiceminister Błażej Poboży przypomniał, że od września ubiegłego roku rehabilitacja pocovidowa jest już prowadzona w szpitalu MSWiA w Głuchołazach.

– Już od 1 września działał pierwszy w Polsce, ale tak naprawdę z dumą możemy powiedzieć, że pierwszy w Europie i jeden z pierwszych na świecie – ośrodek w Głuchołazach, w którym prowadzona jest w pięciu modelach rehabilitacja pocovidowa – podkreślił.

– Zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową jest ogromne. Już ponad 700 osób było pacjentami pilotażowego programu w specjalistycznym ośrodku MSWiA w Głuchołazach – zauważył podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że ze względu na ogromne zapotrzebowanie i konieczność rozwijania programu rehabilitacji zostanie on rozszerzony. Powstaną procedury, w oparciu o które, będą mogły aplikować inne ośrodki zdrowia. Prowadzeniem programów rehabilitacji pocovidowej są zainteresowane kolejne szpitale. Są wśród nich m.in. trzy placówki służby zdrowia MSWiA: w Sopocie, Krynicy-Zdroju i Kudowie-Zdroju.

– Kilka miesięcy temu jako służba zdrowia MSWiA byliśmy pionierami, którzy zaangażowali się w projekt rehabilitacji pocovidowej. I dziś także, w kolejnym z obszarów, będziemy jednymi z pierwszych – podsumował podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dr Ewy Gizy, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu, opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej, skierowany do pacjentów potrzebujących wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że u osób, które chorują lub przechorowały COVID-19 pojawiają się schorzenia psychiatryczne i psychologiczne.

– Chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku są schorzenia psychiatryczne, psychologiczne. Jak wskazują eksperci, konsekwencje takiej natury, pojawiają się także u osób, które chorują lub przechorowały COVID19 – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA przekazał, że już 1 maja do placówki w Złocieńcu będą mogli trafić pierwsi pacjenci, którzy potrzebują wsparcia w rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne.

– Na początku w ośrodku dostępnych będzie 50 miejsc. Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb – ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju – zaznaczył wiceminister Paweł Szefernaker.

Ewa Giza, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu zapowiedziała, że każdy pacjent będzie mógł liczyć na kompleksową opiekę.

– Pacjent, który trafi do placówki, będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek – poinformowała dyrektor SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w  Złocieńcu.

Innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej

Szpital MSWiA w Złocieńcu przygotował dla pacjentów około 50 łóżek. Przed rozpoczęciem rehabilitacji lekarze indywidualnie ocenią stan zdrowia fizycznego i psychicznego każdego pacjenta. Kompleksowy program rehabilitacji będzie oparty o doświadczenie personelu oraz dobrze wyposażoną bazę rehabilitacyjną. 

Warto podkreślić, że program obejmie radzenie sobie z trudnymi emocjami, lękami, stanami depresyjnymi, aby pacjenci w krótkim czasie mogli powrócić do swoich bliskich jako osoby zdrowsze, silniejsze także psychicznie.

Program w Złocieńcu będzie oparty o 21-dniowy pobyt rehabilitacyjny w zakresie szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej, psychologicznej, kardiologicznej, rehabilitacji fizycznej i neurologicznej z możliwością wydłużania pobytu w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

Rehabilitacja pocovidowa obok Narodowego Programu Szczepień jest jednym z najważniejszych filarów w polityce zdrowotnej w drodze do pełnej normalności po pandemii.

(fot. MSWiA)

Komentarze wyłączone