Piątek, 27 stycznia 202327/01/2023

Polski dyplomata ciężko chory na COVID-19 trafił do kraju. Został ewakuowany z Indii na pokładzie specjalnego samolotu (zdjęcia)

Do Polski dotarł specjalny samolot, na pokładzie którego ewakuowano z Indii, ciężko chorego na COVID-19 polskiego dyplomatę. Zarówno on jak i członkowie rodziny, trafili do szpitala w Warszawie.

Misję, w której przeprowadzenie zaangażowanych było wiele instytucji, koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Chory na COVID-19 dyplomata, jego ciężarna żona, która także jest zakażona i czwórka dzieci po przylocie do Warszawy zostali przetransportowani do szpitali zakaźnych w Warszawie. Natychmiast zostali objęci opieką lekarską.

– Sytuacja w Indiach jest dramatyczna, nie ma tlenu, nie ma miejsc w szpitalach. Dyplomaci również nie mogą liczyć na pomoc. Niezbędna była więc ewakuacja Polaka do kraju – powiedział płk. Konrad Korpowski, dyrektor RCB.

W przeprowadzenie operacji zaangażowani byli przedstawiciele wielu instytucji: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Lotniczego Pogotowia Ratowniczego oraz PL LOT, stąd szczególnie ważne było sprawne skoordynowanie ich działań. Operacja była przeprowadzona z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa epidemicznego, według wytycznych GIS.

W niedzielę w Indiach pobity został światowy rekord liczby nowych infekcji w ciągu doby – 349 691. W ciągu ostatnich 24 godzin, na COVID-19 zmarło tam, aż 2767 osób. Do tej pory odnotowano około 16,9 mln przypadków infekcji koronawirusem i 192 311 zgonów.

(fot. RCB, Michał Dworczyk)

Komentarze wyłączone