Piątek, 03 lutego 202303/02/2023

Strażacy usuwają skutki nawałnic. Ponad 16 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, jedna osoba została ranna (zdjęcia)

Minionej dobry przez Polskę przetoczyły się silne burze, wichury i intensywne opady deszczu. Strażacy interweniowali ponad 1,3 tys. razy. W wielu miejscach porywisty wiatr zrywał dachy, doszło także do podtopień. Jedna osoba została ranna.

Jak podsumowała Państwowa Straż Pożarna w całej Polsce 16606 odbiorców pozostaje bez prądu. Najgorsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie dostępu do prądu nie ma 7012 osób, w podlaskim – 5849, lubelskim – 1450, a podkarpackim – 1143.

W całym kraju straż pożarna odnotowała 61 uszkodzonych budynków i poszyć dachowych, najwięcej w woj. lubelskim – 41, gdzie przeszła trąba powietrzna. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i uszkadzał pojazdy. Strażacy nadal prowadzą działania zmierzające do likwidacji skutków nawałnicy – zabezpieczając uszkodzone budynki i dachy.

PSP Lublin
PSP Lublin
PSP Lublin
PSP Lublin

Ostatnie godziny były ciężkie także dla strażaków na Podkarpaciu. Z powodu frontu burzowego zostały uszkodzone 22 dachy na domach i budynkach gospodarczych. Pozostałe to połamane konary i drzewa. Najwięcej w powiatach rzeszowskim, stalowowolskim i tarnobrzeskim. W Tarnobrzegu strażacy na terenie parku dzikowskiego usuwali zerwaną blachę z pustostanu, która zagrażała spacerowiczom.

fot. Tarnobrzeg 112 – Ratownictwo Powiatu Tarnobrzeskiego
fot. Tarnobrzeg 112 – Ratownictwo Powiatu Tarnobrzeskiego
fot. Tarnobrzeg 112 – Ratownictwo Powiatu Tarnobrzeskiego

Ostatniej doby pełne ręce roboty mieli też strażacy z Gorzyc. Usuwali m.in. powalone drzewo na ul. Fantazji, a także naderwaną blachę, na jednym z budynków przy ulicy Plac Handlowy w Gorzycach, która zagrażała przechodniom.

Działania na budynku przy ulicy Plac Handlowy w Gorzycach fot. Gorzyce NA Sygnale
fot. Gorzyce NA Sygnale
fot. Gorzyce NA Sygnale
Powalone drzewo na ul Fantazji w Gorzycach fot. Gorzyce NA Sygnale
fot. Gorzyce NA Sygnale
fot. Gorzyce NA Sygnale

Z kolei wielkopolscy strażacy interweniowali z powodu zalanych domów, piwnic czy powalonych drzew. To efekt ulewnego deszczu i silnego wiatru, które niż Daniel przyniósł nad Wielkopolskę. W Sierakowie woda zalewając teren zewnętrzny jednej z placówek handlowych, zniszczyła towar w postaci cementu i kleju tynkarskiego, składowany na placu. Właściciel oszacował straty na 30 tys. zł.

fot. PSP w Rawiczu
fot. PSP w Rawiczu
fot. PSP w Rawiczu
fot. PSP w Rawiczu
fot. OSP Mosina

Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Różnowo w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na samochód osobowy przewróciło się drzewo. Ranny został kierowca tego pojazdu. Poszkodowany z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Na jadący samochód osobowy marki BMW oraz linię energetyczną NN spadł konar drzewa. fot. OSP w Suszu
OSP w Suszu
fot. OSP w Suszu
OSP w Suszu

We Włoszczowie w woj. świętokrzyskim przewrócone zostało rusztowanie na terenie budowy.

Przewrócone rusztowanie na terenie budowy
fot KP PSP we Włoszczowie
KP PSP we Włoszczowie
KP PSP we Włoszczowie
W Moskorzewie wiatr przewrócił drzewo
fot. OSP Moskorzew
fot. OSP Moskorzew

Dzisiaj burz można spodziewać się na Pomorzu i Kujawach, a z mniejszym prawdopodobieństwem w strefie sięgającej po centrum kraju. Mogą występować już od godzin południowych. Związane z nimi będą opady których sumy punktowo mogą sięgać 10-15mm, a porywy wiatru 55-65km/h.

IMGW

(fot. OSP w Suszu)

Komentarze wyłączone