Piątek, 27 stycznia 202327/01/2023

Zamiast 200 kibiców na stadion wpuszczono 400 osób. Prokuratura wszczęła śledztwo wobec organizatora meczu

Prokuratura Rejonowa w Jarocinie wszczęła śledztwo wobec organizatora meczu piłkarskiego pomiędzy Jarotą Jarocin a Nielbą Wągrowiec. Organizator zapewniał policję, że ilość kibiców biorących udział w wydarzeniu sportowym nie przekroczy 200 osób, jednak na stadion wpuszczonych zostało ponad 400. Organizatorowi spotkania grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

W minioną niedzielę jarocińscy policjanci zabezpieczali mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Jaroty Hotel Jarocin i Nielbą Wągrowiec. Pomimo, iż spotkanie nie miały statusu imprezy masowej, ilość kibiców znacznie przekroczyła dopuszczalne normy. Podczas meczu jak i bezpośrednio po nim doszło do kilku incydentów z udziałem kibiców obu drużyn. Policjanci podjęli już działania zmierzające do identyfikacji osób, które podczas meczu odpaliły race świetlne oraz w celu ustalenia, czy nie doszło do naruszenia Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Na podstawie zebranego przez policję materiału wynika, że dozwolona ilość kibiców, która została wpuszczona na stadion przekroczona została dwukrotnie. Prokurator Rejonowy w Jarocinie podjął decyzję o wszczęciu śledztwa dotyczącego złamania przez organizatora przepisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizacja imprez o takim statusie wymaga zaangażowania zdecydowanie większych sił i środków zarówno ochrony jak i policji, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom postronnym i zapobiec burdom podczas meczu oraz po jego zakończeniu.

Już w pierwszej połowie meczu doszło do złamania prawa. W sektorze kibiców drużyny Nielby odpalonych zostało 11 petard hukowych, które spadły na bieżnie wokół boiska. Jeden z kibiców dokonał także pokazowego spalenia szalika z elementami gospodarzy. Kibice Jaroty natomiast do tzw. „oprawy meczowej” odpalili kilkadziesiąt świetlnych, dymnych i hukowych rac oraz petard. Podczas drugiej połowy meczu kibice drużyny przyjezdnej sforsowali bramę swojego sektora dokonując tym samym jej uszkodzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania kibice gospodarzy usiłowali doprowadzić do konfrontacji z kibicami zespołu z Wągrowca, jednak policjanci z OPP w Poznaniu uniemożliwili im to. W kierunku umundurowanych funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki rzucane przez grupę miejscowych kibiców.

W związku z tym zdarzeniem policjanci w trakcie zabezpieczenia meczu ukarali mandatami karnymi trzy osoby, wobec dwóch kolejnych osób skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie za popełnione wykroczenia zakłócania porządku publicznego i zaśmiecanie.

Na tym czynności mundurowych w stosunku do uczestników meczu jednak się nie zakończyły. Na podstawie zapisów z monitoringu oraz nagrań policyjnych typowane są kolejne osoby, które podczas tego spotkania złamały prawo. Prowadzone sprawy o wykroczenia wobec kibiców dotyczą zakłócania porządku publicznego, naruszeń przepisów porządkowych w związku z niestosowaniem się do regulaminu stadionu.

(fot. KPP Jarocin, źródło KPP Jarocin)

Komentarze wyłączone