Wtorek, 09 sierpnia 202209/08/2022

Trwa szacowanie strat po pożarze w Nowej Białej. 9 osób trafiło do szpitala (zdjęcia, wideo)

Strażakom udało się ugasić ogromny pożar jaki wybuchł wczoraj po południu w miejscowości Nowa Biała na Podhalu. Ponad 30 budynków zostało spalonych doszczętnie lub częściowo. 9 osób trafiło do szpitala. W niedzielę na miejscu ma pojawić się premier Mateusz Morawiecki. „Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie” – zapowiedział.

Trwa liczenie strat po pożarze w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim. 13 budynków mieszkalnych oraz 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. 

– W trakcie prac rozbiórkowych będziemy mieli dalszą wiedzę, co do strat materialnych oraz tego, ile zwierząt ucierpiało. Będziemy dokładnie sprawdzać pogorzelisko. Każdy budynek z osobna – zapewnił rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski.

W wyniku pożaru, dziewięć osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala.

Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez śmigłowiec LPR, ponieważ spadła z dachu i doznała złamania kręgosłupa.

Wieczorem na miejscu pojawił się wojewoda małopolski.

– Dramatycznie wyglądają niektóre domy, które zostały zniszczone w wyniku pożaru. Najważniejsza informacja to jednak ta, że nikt nie zginął – powiedział Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Poszkodowane rodziny otrzymają zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. Później mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł, a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

W niedzielę rano z pogorzelcami ma spotkać się premier Mateusz Morawiecki.

– Wasze marzenia, Wasze życia nie spłonęły. Jesteśmy z Wami. Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Wasze rodziny będą miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażuje się w pomoc rodzinom – napisał premier w mediach społecznościowych.

Pożar wybuchł wczoraj ok. godz. 18. Ze względu na zwartą zabudowę i konstrukcję drewnianą części budynków ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Z żywiołem walczyło kilkuset strażaków PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota – przekazał premier.

W ramach pomocy dla pogorzelców metropolita krakowski ogłosił, że w przyszłą niedzielę 27 czerwca w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej, przed kościołami odbędzie zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej.

– W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc – napisał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.

Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują.

Wojewoda przekazał, że na obecną chwilę nie są znane przyczyny pożaru. Będzie je wyjaśniała powołana do tego celu komisja.

AKTUALIZACJA:

Na miejscu jest już premier Mateusz Morawiecki.


(fot. Witold Kozłowski, Łukasz Kmita)

Jeden komentarz

  1. ksiądz z Melatyna

    najpierw wypłacane będą zasiłki w wysokości do 6 tys. zł…….Za 6 tys.będzie można se kupić namiot,bo na odbudowę zgliszcz to stanowczo za mało.Ekipa nasz Nowy Dom zabezpiecza właścicieli polisy.Tyle mówi się o różnych nieszczęściach ale po co komu polisa?Ludzie uważają że to właśnie ich ominą pożary,podtopienia,śnieżyce….Kiedyś były bardzo mądre hasła,np:Przezorny Zawsze Ubezpieczony (to nie reklama!) …… W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc – napisał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski……Jeśli wierzyć biskupowi,to można mniemać,że większość zebranych pieniędzy NIE trafi do pogorzelców.A w ogóle to dlaczego nie przeznaczyć całej tacy? Aby nie było niedomówień,bardzo wsół czuję pogorzelcom