Już czas na ”zimówki” 10:02 13-10-2021

– Nie warto już jeździć na oponach letnich – ich właściwości nie są już zachowane – nie tylko niszczymy oponę, ale i narażamy się na ryzyko utraty przyczepności i utratę kontroli nad pojazdem – przypominają policjanci.
Dzisiaj w Zakopanem i jego okolicach kierowców przywitały pierwsze opady śniegu.
Aby zmieniająca się aura nie była dla użytkowników dróg zaskoczeniem i kłopotem, warto już dziś przygotować się do zimy wymieniając opony z letnich na zimowe.
Spadek temperatury poniżej 7°C znacznie obniża własności opon letnich, ponadto samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 metrów dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe.
Warto również widzieć, że sprawność takiego ogumienia wzrasta proporcjonalnie do wysokości ich bieżnika, dlatego im wyższy bieżnik, tym lepsza przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni.

(fot. Policja Małopolska)
Komentarze wyłączone