Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024

Zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. Miał 70 lat

W wieku 70 lat zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. Artysta stworzył dziesiątki ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Widzowie z pewnością pamiętają go z takich produkcji, jak: „Kiler”, „Vabank” czy „Barwy szczęścia”. O śmierci aktora poinformował Tomasz Mędrzak, dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru TM.

– Kochany Krzysiu, nie sądziliśmy, że tak szybko przyjdzie się pożegnać. Tyle wspólnych lat, wspólnej pracy, wspólnego życia w teatrze. Trudno wyrazić w takiej chwili wszystkie uczucia, które mamy w sercu. Trudno zebrać myśli i ubrać je w słowa. Żal, smutek, niedowierzanie i tęsknota. Będzie nam brakowało wspólnie spędzanego czasu – na scenie i poza nią. Będzie brakowało rozmów z Tobą, dyskusji i sporów. Będzie nam brakowało Twojego śmiechu, uśmiechu i pełnych humoru komentarzy. Twojej obecności – napisał Tomasz Mędrzak na Facebooku.

Krzysztof Kiersznowski urodził się i dorastał w Warszawie. Pasją do aktorstwa zaraziła go matka, Wanda, która pracowała jako referent w wydziale spraw lokalowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i wydziale kultury Stołecznej Rady Narodowej. Jego dziadek ze strony matki, przedwojenny oficer z Wileńszczyzny, Sybirak, po wojnie znalazł pracę jako bileter w kinie „Świt”, dzięki czemu Kiersznowski chodził na wszystkie projekcje filmów, a potem także do Teatru Współczesnego.

Kiersznowski zdał za pierwszym razem na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Ukończył studia w 1977, a rok później uzyskał dyplom.

Mając 26 lat trafił do filmu Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru, następnie zadebiutował na scenie Ośrodka Kultury Teatralnej Teatru Ochoty. W 1978 został dostrzeżony na XIX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Występował także w teatrach warszawskich: Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, „Polonia”, Capitol, tm, IMKA i Kamienica oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatrze Nowym w Łodzi.

Największą popularność przyniosły mu role w takich filmach jak „Vabank” i „Vabank II”, a także w komedii gangsterskiej „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Zagrał też w „Superprodukcji”, „Ile waży koń trojański?”, „Cześć Tereska” czy „Ballada o Piotrowskim”.

Kiersznowski był żonaty z Francuzką Martin, która pracowała w dyplomacji. Mieli dwoje dzieci – syna Maksa i córkę Katarzynę.

(fot. Związek Artystów Scen Polskich)

Jeden komentarz

  1. „Wąski” jak ty w tej chwili mnie zmartwiłeś. Spoczywaj w pokoju.