Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024

Jak inwestować na giełdzie

Inwestycje giełdowe to w ostatnich temat, który stanowi obiekt zainteresowania osób nigdy niemających do czynienia z giełdą, rynkiem walutowym czy innymi obszarami umożliwiającymi samodzielne transakcje na rynkach finansowych. Jak zacząć inwestycje na giełdzie?

Wybór brokera

Na samym początku chęć inwestowania na giełdzie będzie dla nas świetnym uczuciem – zaczynamy coś nowego, co być może stanie się naszą pasją i jednym ze źródeł dochodu. Z czasem jednak zauważymy, jak wiele decyzji musimy podjąć, by nasza nowa aktywność była odpowiedzialna i by faktycznie niosła za sobą pewne efekty. A więc jak inwestować na giełdzie, by nie zniechęcić się już na samym początku?

Zacznijmy od wyboru odpowiedniego brokera, udostępniającego możliwość transakcji na rynku giełdowym. Czym się kierować, wybierając dostawcę naszej platformy inwestycyjnej? Przede wszystkim dostępnością aktywów inwestycyjnych i kosztami transakcyjnymi. Najlepsi brokerzy umożliwiają inwestycje nie tylko w akcje GPW, ale też spółki z całego świata, umiejscowione na najbardziej prestiżowych giełdach świata. Każda transakcja wiąże się także z prowizją – zadbajmy, by nie były one zbyt wysokie, szczególnie gdy naszym celem jest spekulacja i częsta modyfikacja portfela. 

Jakie ryzyko jest dla nas akceptowalne?

Ryzyko inwestycyjne jest integralną częścią handlu na giełdzie. Nikt nie zagwarantuje nam, że nasz kapitał będzie jedynie rosnąć. Musimy mieć świadomość, że nieprzemyślane decyzje lub zbyt duże zaangażowanie w daną pozycję może nas pociągnąć do dużych strat. 

Dlatego już na początku warto zastanowić się, jakie ryzyko będzie dla nas akceptowalne. Warto zastanowić się, jaki kapitał możemy poświęcić na inwestycje i zdać sobie sprawę z tego, że nie mogą to być środki niezbędne do regulowania standardowych opłat. Te pieniądze, zaalokowane w dłuższym okresie, mają na siebie pracować i generować profit. W zależności od poziomu akceptowalnego ryzyka, na początku możemy zainwestować mniejszą kwotę – kilkaset złotych i z czasem angażować większy kapitał, który będzie dla nas pracować. 

Jak stworzyć optymalny portfel inwestycyjny? 

Optymalizacja portfela inwestycyjnego płynnie wiąże się z tematem akceptowalnego ryzyka. Jeśli nie chcemy w krótkim okresie stracić całego zainwestowanego kapitału, powinniśmy odpowiednio zdywersyfikować nasz portfel, co uodporni nasze pieniądze na chwilowe zmiany cen. A zatem decydując się na giełdę, możemy zabezpieczyć nasz kapitał bezpiecznymi aktywami, takimi jak obligacje skarbowe. Warto zastanowić się także nad instrumentami pochodnymi jak ETF. 

Im bardziej zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, tym większe mamy pole do obrony kapitału w sytuacjach kryzysowych. Dywersyfikacja portfela powinna być także uzależniona od naszego horyzontu czasowego inwestycji. Im dłuższy okres, tym więcej agresywnych aktywów może on zawierać.