Czwartek, 01 czerwca 202301/06/2023

Walki pozycyjne trwają niemal na całej Ukrainie w pobliżu granic z Rosją i Białorusią FOTO, WIDEO

Wojska rosyjskie atakujące Ukrainę wstrzymały operację i przegrupowują się, ale walki pozycyjne trwają niemal w całym kraju w pobliżu granicy z Federacją Rosyjską i Białorusią. O tym powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podoliak na odprawie w Kancelarii Naczelnika Państwa.

Według niego na południu Ukrainy trwają zacięte walki.

– Heniczesk, Skadovsk, Nova Kachowka są atakowane. Istnieje wiele zdjęć i nagrań wideo ze zniszczeń spowodowanych przez rosyjskie siły zbrojne, nawet w infrastrukturze cywilnej” – powiedział Mychajło Podoliak.

Zaznaczył, że zaciekłe walki toczą się także w rejonie Doniecka i Ługańska, a Siły Zbrojne Ukrainy są na taki rozwój gotowe. Obrońcy ukraińscy bardzo aktywnie stawiają opór, a nawet odpychają wroga na pewną odległość od granicy.

Doradca szefa Kancelarii Głowy Państwa podkreślił, że Ukraina nadal kontroluje dostawy żywności i infrastruktury zapewniającej codzienne życie ludziom.

– Istnieją pewne sytuacyjne przerwy w komunikacji komórkowej w ciągu dnia, komunikacji mobilnej, Internecie. Ale to wszystko jest pod kontrolą, wszystko jest szybko naprawiane – powiedział.

Mychajło Podoliak zauważył, że na południu i wschodzie Ukrainy rosyjskie siły zbrojne nie tylko atakują infrastrukturę wojskową, ale również rozpoczęły szybkie ataki na cele cywilne.

– W miejscowości Wuhłedar szpital znalazł się pod ostrzałem granatów rakietowych – powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

Ponadto z terytorium Republiki Białorusi wystrzelono cztery pociski balistyczne. 

– To są prawne dowody wielkiej wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską o Ukrainę z pomocą Białorusi i muszą być rejestrowane – podkreślił Mychajło Podoliak.

Jak poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, rosyjscy wojskowi zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu.

– To znacząco zmienia obraz tego, co dzieje się na Ukrainie. Rosja nie tylko chce obalić rząd, ale też chce wywołać maksymalne zniszczenia na Ukrainie. Nawet o charakterze ekologicznym – powiedział doradca szefa Urzędu Naczelnika Państwa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadal aktywnie współpracuje z partnerami zagranicznymi.

– Tworzymy rodzaj koalicji, aby skutecznie przeciwdziałać rosyjskiej agresji. Deputowani Rady Najwyższej są także w Kijowie – i we wszystkich frakcjach, prawie bez wyjątku. Jest też rząd w Kijowie, wszyscy pracują w stanie wyjątkowym lub nawet w stanie wojennym, wszyscy pracują bardzo aktywnie i jasno rozumieją swoje funkcje i zadania – powiedział Mychajło Podoliak.

Zwrócił też uwagę na fakt, że rosyjski atak na Ukrainę jest aktywnie potępiany przez obywateli Rosji. Rosjanie już zaczynają rozumieć, że nie jest to operacja wojskowa o charakterze punktowym, jak miało to miejsce w Donbasie, ale wojna na dużą skalę, na pełną skalę, która spowoduje dużą liczbę ofiar.

Ludzie w Rosji, mimo brutalnych zatrzymań, wychodzą na ulice z transparentami przeciwko wojnie pod hasłami „Nie wojnie!”, „Pokój Ukrainie, Rosji wolność!”, „Putin odejdź!”. Jak donosi Biełsat, w całej Rosji zatrzymano już prawie 700 osób.

– To jest nasz kraj. A za ten kraj warto zapłacić wysoką cenę – podsumował Mychajło Podoliak.

Zbombardowany cywilny kompleks mieszkaniowy w Czuhujowie pod Charkowem.

(fot. Siły Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy)

Jeden komentarz

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Skoro nad wszystkim panujecie, a wasza armia odnosi takie sukcesy, to dlaczego np. zakażony promieniotwórczym syfem Czarnobyl jest w rękach wroga ?