Czwartek, 28 marca 202428/03/2024

Rada Praw Człowieka ONZ powołuje niezależną, międzynarodową komisję śledczą do zbadania agresji Rosji wobec Ukrainy

Rada Praw Człowieka ONZ podjęła decyzję o pilnym powołaniu niezależnej międzynarodowej komisji śledczej w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 32 kraje głosowały za. Rosja i Erytrea sprzeciwiały się temu. Kolejne 13 krajów wstrzymało się od głosu.

Federico Villegas, przewodniczący Rady na Ukrainie powiedział, że otrzymał prośbę z Ukrainy wzywającą Radę do przeprowadzenia pilnej debaty na temat sytuacji praw człowieka na Ukrainie wynikającej z rosyjskiej agresji. 

W trakcie debaty wiele krajów w najostrzejszych słowach potępiło rosyjską agresję militarną, która doprowadził do śmierci setek cywilów.

–  Powinna istnieć niezależna komisja śledcza do zbadania wszystkich naruszeń praw człowieka popełnionych na Ukrainie. Należy zagwarantować bezpieczeństwo osobom uciekającym przed atakami, podobnie jak dostęp pomocy humanitarnej. Rada musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, a społeczność międzynarodowa musi wysłać silny sygnał do Rosji, że musi wywiązać się ze swoich międzynarodowych zobowiązań oraz zapewnić wsparcie i pomoc Ukrainie – przekazała Rada Praw Człowieka.

Emine Dzhaparova, pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, powiedziała, że rosyjska inwazja na pełną skalę wkroczyła teraz w drugi tydzień, wraz ze śmiercią, utratą godności i hańbą. Miliony zostały zmuszone do zostania uchodźcami i osobami wewnętrznie przesiedlonymi na Ukrainie. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta i wsie, celując w infrastrukturę cywilną, szkoły, szpitale, sierocińce i inne. Ukraina nie zrobiła nic, by sprowokować tę inwazję. Dzhaparova nazwała prezydenta Federacji Rosyjskiej słabym przywódcą, który chcąc wyglądać na silnego wepchnął swój kraj w piekło zbrodni i niesprawiedliwości.

Victor Madrigal-Borloz, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego ds. Procedur Specjalnych, powiedział, że inwazja wojskowa przeprowadzona przez Federację Rosyjską spowodowała ogromne cierpienie i nieodwracalne szkody dla ludności Ukrainy. 

– Federacja Rosyjska powinna przestrzegać i szanować prawo międzynarodowe; natychmiast i bezwarunkowo zakończyć działania wojenne; natychmiast zaprzestać wszelkich naruszeń praw człowieka wynikających z ataku; ułatwić natychmiastowe i niezakłócone dostarczanie pomocy humanitarnej; oraz przywrócić zdolność ludności na Ukrainie do korzystania z praw człowieka i podstawowych wolności bez ingerencji wojskowej lub zewnętrznej – zaapelował Victor Madrigal-Borloz.

Yevheniia Filipenko, stała przedstawiciel Ukrainy przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, powiedziała, że atak Rosji na Ukrainę to był atak na każde państwo członkowskie, na Organizację Narodów Zjednoczonych i na zasady, do obrony których organizacja ta została stworzona. 

Ataki na Kijów i inne miasta zmusiły ludzi do spędzania dni i nocy w schronach. Setki tysięcy dzieci zostało pozbawionych podstawowych potrzeb. Tysiące zostały pozbawione prądu i wody. Siły rosyjskie zaatakowały przedszkola, szpitale i sierocińce, popełniając czyny mogące zaliczyć do zbrodni wojennych. 

Działania Rosji zostały jednoznacznie potępione przez Wysokiego Komisarza Praw Człowieka i Sekretarza Generalnego. 

Michelle Bachelet, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, powiedziała tydzień temu, że atak militarny Federacji Rosyjskiej na Ukrainę otworzył nowy i niebezpieczny rozdział w historii świata. Sekretarz Generalny określił to jako najpoważniejszy światowy kryzys pokoju i bezpieczeństwa w ostatnich latach. Atak, który rozpoczął się 24 lutego, miał ogromny wpływ na prawa człowieka milionów ludzi w całej Ukrainie. Podwyższone poziomy zagrożenia bronią jądrową podkreśliły wagę zagrożeń dla całej ludzkości. Operacje wojskowe eskalowały dalej, gdy mówili, z atakami wojskowymi na duże miasta i w ich pobliżu. 

Wysoki Komisarz powtórzył potężny apel wczorajszego Zgromadzenia Ogólnego o natychmiastowe rozwiązanie konfliktu środkami pokojowymi. 

Rada została również wezwana do zajęcia się szeregiem wyzwań związanych z prawami człowieka na całym świecie. Obecne skupienie się na pilnej sytuacji nie powinno odwracać uwagi od wolności zgromadzeń, zrzeszania się i wypowiedzi w Federacji Rosyjskiej. Rada była już ostrzegana o ograniczeniach podstawowych wolności w Federacji Rosyjskiej, które były szczególnie alarmujące. 

Pokojowi demonstranci antywojenni nadal byli arbitralnie aresztowani. Komitet Koordynacyjny wezwał do traktowania wszystkich aresztowanych i przetrzymywanych zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Federacji Rosyjskiej w zakresie praw człowieka oraz do bezzwłocznego uwolnienia. 

– Grupa zbrodniarzy wojennych, mająca dostęp do przycisku wojny nuklearnej, doszła do wniosku, że Ukraina jest zbyt słaba, by walczyć, a społeczność międzynarodowa nie zareaguje. Ale Ukraina stawiała opór, a koalicja międzynarodowa umacniała się z każdym dniem. Ostatnie wydarzenia wyraźnie wskazywały na fakt, że wojska rosyjskie dokonały najbardziej rażących nadużyć i naruszeń praw człowieka, popełniając zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości – podkreślano w trakcie debaty.

– Świat powinien zjednoczyć się, aby rozliczyć zbrodniarzy wojennych rozlewających krew ukraińskich dzieci. Barbarzyńcy nie powinni zasiadać w sali sojuszu cywilizacji. Rosja powinna się wycofać i uznać suwerenność Ukrainy w swoich granicach międzynarodowych – można było usłyszeć na zakończenie debaty.

(fot. Rada Praw Człowieka ONZ)

Komentarze wyłączone