Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024

Sekretarz generalny ONZ ostrzega przed globalną falą głodu. „Bombarduje się spichlerz”

Ukraina jest „dziesiątkowana na oczach świata”, a rosyjska ofensywa wojskowa przeciwko cywilom „osiąga przerażające rozmiary” powiedział szef ONZ ostrzegając, że wynikające z tego załamanie gospodarki światowej wywołuje kryzys głodowy, który dotyka najbiedniejszych.

Sekretarz generalny António Guterres zwrócił się do korespondentów przed salą Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku i powiedział, że z każdą mijającą godziną na Ukrainie śmierć i zniszczenie są coraz większe: „Niezależnie od wyniku, ta wojna nie będzie miała zwycięzców, tylko przegranych”.

Drogi, lotniska, szkoły leżą w ruinie z powodu rosyjskiej inwazji, a co najmniej 24 placówki zdrowia cierpią z powodu ataków, podczas gdy setki tysięcy osób są teraz bez wody i elektryczności.

Guterres powiedział, że ONZ i partnerzy humanitarni pracują „nad zapewnieniem bezpiecznego przejścia z oblężonych obszarów i niesieniem pomocy tam, gdzie pozwala na to bezpieczeństwo.

Ogłosił uwolnienie dalszych 40 milionów dolarów z Centralnego Funduszu Reagowania Kryzysowego na zwiększenie niezbędnej pomocy, ale zauważył, że „szlaki, do i z, okrążonych miast są z dnia na dzień bardziej niepewne”.


Ostrzegł, że prawie dwa miliony przesiedlonych obecnie w kraju i prawie trzy miliony, które stały się uchodźcami w ciągu ostatnich dwóch tygodni – zdecydowana większość kobiet i dzieci – stają się coraz bardziej bezbronne.

– Dla handlarzy ludźmi wojna nie jest tragedią. To okazja. A celem są kobiety i dzieci. Potrzebują bezpieczeństwa i wsparcia na każdym kroku. Będę nadal podkreślać rozpaczliwą sytuację narodu ukraińskiego, tak jak to robię dzisiaj – przekazał Guterres.

Atak na najsłabszych na świecie 

Szef ONZ powiedział, że wojna sięga daleko poza granice Ukrainy, a nad globalną gospodarką – „zwłaszcza rozwijającym się światem” wisi teraz Miecz Damoklesa.

Od miesięcy kraje rozwijające się walczą o wyjście z pandemii – z rekordową inflacją, rosnącymi stopami procentowymi i zbliżającym się ciężarem zadłużenia, podczas gdy ich zdolność do reagowania została wymazana przez wykładniczy wzrost kosztów finansowania.

– Teraz bombarduje się ich spichlerz – powiedział. 

Dodał, że Rosja i Ukraina dostarczają ponad połowę światowych dostaw oleju słonecznikowego i około 30% światowej pszenicy, zauważając, że sama Ukraina zapewnia ponad połowę dostaw pszenicy Światowego Programu Żywnościowego.

– Ceny żywności, paliw i nawozów gwałtownie rosną. Łańcuchy dostaw ulegają zakłóceniom. A koszty i opóźnienia transportu importowanych towarów – jeśli są dostępne – są na rekordowym poziomie. Wszystko to uderza najbiedniejszych w najbiedniejszych i sieje ziarno politycznej niestabilności i niepokojów na całym świecie – dodał szef ONZ

 „Huraganu głodu”

António Guterres powiedział, że 45 krajów afrykańskich i najsłabiej rozwiniętych importuje co najmniej jedną trzecią swojej pszenicy z Ukrainy lub Rosji, przy czym 18 z nich importuje co najmniej 50 procent.

– Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec huraganowi głodu i załamaniu światowego systemu żywnościowego . Ponadto widzimy wyraźne dowody na to, że ta wojna wysysa zasoby i uwagę z innych punktów zapalnych w rozpaczliwej potrzebie – zaapelował.

Guterres wezwał kraje do znalezienia kreatywnych sposobów finansowania zwiększonych potrzeb humanitarnych i rozwojowych na całym świecie, aby hojnie ofiarować i natychmiast uwolnić zadeklarowane fundusze. 

– Kraje rozwijające się stoją w obliczu kaskady kryzysów – poza wojną na Ukrainie nie możemy zapomnieć o COVID i skutkach zmian klimatycznych – w szczególności suszy – dodał.

Nowa grupa reagowania kryzysowego

W ramach bezpośredniej odpowiedzi ogłosił utworzenie nowej Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ONZ ds. Żywności, Energii i Finansów, z siedzibą w Sekretariacie w Nowym Jorku, nadzorowanej przez zastępcę sekretarza generalnego, Aminę Mohammed. 

Powiedział, że wojna pokazała również, „jak globalne uzależnienie od paliw kopalnych stawia bezpieczeństwo energetyczne, działania klimatyczne i całą światową gospodarkę na łasce geopolityki ”.

A kiedy rosyjski prezydent Władimir Putin podniósł poziom alarmowy sił nuklearnych swojego kraju, szef ONZ opisał to jako „mrożący krew w żyłach rozwój wydarzeń”. 

Perspektywa wojny nuklearnej, „kiedyś nie do pomyślenia, teraz znów jest w sferze możliwości . Należy również zachować bezpieczeństwo i ochronę obiektów jądrowych”.

Ścieżka dyplomatyczna

– Czas zatrzymać horror, który rozpętał się nad narodem ukraińskim i wejść na ścieżkę dyplomacji i pokoju, powiedział szef ONZ, zauważając, że był w bliskim kontakcie z krajami, w tym z Chinami, Francją, Niemcami, Indiami, Izraelem i Turcją – w sprawie działań mediacyjnych w celu zakończenia inwazji Rosji.

– Ta tragedia musi się skończyć. Na dyplomację i dialog nigdy nie jest za późno. Potrzebujemy natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i poważnych negocjacji opartych na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego – dodał.

(fot. pixabay.com, źródło ONZ)

Komentarze wyłączone