Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024

Stany Zjednoczone i Komisja Europejska chcą zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich paliw kopalnych

Prezydent Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosili dzisiaj powołanie wspólnej grupy zadaniowej w celu zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich paliw kopalnych i wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, podczas gdy prezydent Putin toczy swoją wojnę z wyboru przeciwko Ukrainie.



Grupie zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego będą przewodniczyć przedstawiciel Białego Domu oraz przedstawiciel Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Będzie działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie i UE w ramach przygotowań do następnej i następnej zimy, jednocześnie wspierając cel UE, jakim jest położenie kresu uzależnieniu od rosyjskich paliw kopalnych.

Grupa Zadaniowa zorganizuje swoje wysiłki wokół dwóch głównych celów: dywersyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) zgodnie z celami klimatycznymi; zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny.

Dywersyfikacja dostaw LNG zgodnie z celami klimatycznymi

Stany Zjednoczone będą współpracować z międzynarodowymi partnerami i dążyć do zapewnienia dodatkowych wolumenów LNG na rynku UE o co najmniej 15 mld m3 w 2022 r., przy spodziewanych wzrostach w przyszłości – informuje Jen Psaki rzecznik Białego Domu

Stany Zjednoczone i Komisja Europejska podejmą wysiłki w celu zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych całej nowej infrastruktury LNG i powiązanych rurociągów, w tym poprzez wykorzystanie czystej energii do zasilania operacji na miejscu, ograniczenie wycieku metanu oraz budowę czystej i odnawialnej infrastruktury gotowej na wodór.

Komisja Europejska przygotuje unowocześnione ramy regulacyjne dla bezpieczeństwa dostaw i magazynowania energii, a także będzie współpracować z państwami członkowskimi UE w celu przyspieszenia procedur regulacyjnych w celu przeglądu i ustalenia zezwoleń na infrastrukturę importu LNG. Stany Zjednoczone utrzymają swoje otoczenie regulacyjne, kładąc nacisk na wspieranie tego celu bezpieczeństwa energetycznego w sytuacjach nadzwyczajnych oraz celów REPowerEU.

Komisja Europejska będzie współpracować z państwami członkowskimi UE w celu zapewnienia, co najmniej do 2030 r., zapotrzebowania na około 50 mld m3 rocznie dodatkowego amerykańskiego LNG, co jest zgodne z naszymi wspólnymi celami zerowymi netto. Odbywa się to również przy założeniu, że ceny powinny odzwierciedlać długoterminowe podstawy rynku oraz stabilność podaży i popytu.

Zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny

Stany Zjednoczone i Komisja Europejska zaangażują kluczowe zainteresowane strony, w tym sektor prywatny, i wdrożą natychmiastowe zalecenia w celu zmniejszenia ogólnego zapotrzebowania na gaz poprzez przyspieszenie wprowadzania na rynek środków czystej energii – przekazał w piątek rano Biały Dom.

Jako światowi liderzy w dziedzinie energii odnawialnej, Stany Zjednoczone i Komisja Europejska będą pracować nad przyspieszeniem planowania i zatwierdzania projektów dotyczących energii odnawialnej oraz strategicznej współpracy energetycznej, w tym w zakresie technologii, w których oboje przodujemy, takich jak morska energia wiatrowa – czytamy w komunikacie.

Natychmiastowe zmniejszenie zapotrzebowania na gaz można osiągnąć dzięki rozwiązaniom w zakresie efektywności energetycznej, takim jak zwiększenie liczby urządzeń reagujących na zapotrzebowanie, w tym inteligentnych termostatów, oraz wdrożenie pomp ciepła. Plan REPowerEU szacuje, że redukcje dzięki oszczędnościom energii w domach mogą w tym roku zastąpić 15,5 mld m3, a przyspieszenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej może zastąpić w tym roku 20 mld m3, a dzięki istniejącym planom UE, takim jak „Dopasuj się do 55”, przyczyniają się do osiągnięcia celu UE, jakim jest oszczędność. 170 mld m3/rok do 2030 r.

– Będziemy kontynuować współpracę w celu przyspieszenia produkcji i wykorzystania czystego i odnawialnego wodoru w celu zastąpienia niesłabnących paliw kopalnych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co będzie obejmować zarówno technologię, jak i infrastrukturę pomocniczą – ogłosił Biały Dom.

(fot. Prezydent Biden)

2 komentarze

  1. świetnie

  2. uniezależnienie się jest konieczne, duża nadzieja na przyszłość jest w wodorze i jego samodzielnym wytwarzaniu u nas. Toyota juz prowadzi badania wraz z polskimi spółkami. W kwestii energetyki raczej widze spokojną przyszłość.