Wtorek, 09 sierpnia 202209/08/2022

Tak wygląda opustoszały Irpień. „Te nagrania musi zobaczyć cały świat”

Zbombardowane domy, zniszczone mosty, tory kolejowe i leżące na ulicach zwłoki. Tak wygląda opustoszały Irpień pod Kijowem, w którym przed wojną mieszkało około 70 tys. osób. Nagranie opublikowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

– W spokojnym czasie naszym powołaniem jest ratowanie życia. Ale teraz jest wojna. Nasi obywatele są zabijani na terytoriach okupowanych. I dlatego te okropne nagrania z pracy naszych chłopaków musi zobaczyć cały świat. Dziś nie tylko pomagamy ratować, ale nosimy ciała naszych ludzi, którym życie odebrali wrogowie. To ciężka i niebezpieczna praca, ale trzeba ją wykonać – napisała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

W poniedziałek, po miesiącu walk, ukraińskie władze poinformowały o odzyskaniu kontroli nad miastem. Mieszkańcom zabroniono jednak kategorycznie powrotu do niego, ze względu na trwający ostrzał.

Połowa Irpienia została zburzona w wyniku rosyjskich ataków. Jak poinformował mer miasta Ołeksandr Markuszyn zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło co najmniej 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. 


(fot. wideo DSNS Ukrainy)

Komentarze wyłączone