Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024

4-latek zamknięty w samochodzie. Tata pracował na podwórku

„Mały chłopiec w samochodzie z zamkniętymi szybami” – zgłoszenie o takiej treści otrzymał wczoraj oficer dyżurny iławskiej policji. Na szczęście okazało się, że szyby w samochodzie były otwarte, a chłopcu nic się nie stało i nie potrzebował pomocy medycznej.

W środę kilka minut po 17:00 oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał informację, że na jednej z ulic w Zalewie w zamkniętym samochodzie jest małe dziecko. Na miejsce natychmiast pojechał patrol policji.

– Funkcjonariusze potwierdzili informacje. Okazało się, że faktycznie 4-latek jest w samochodzie. Chłopiec spał, a w aucie były otwarte wszystkie okna. Tata pracujący na podwórku cały czas obserwował syna. Na szczęście 4-latkowi nie zagrażało niebezpieczeństwo i nie potrzebował pomocy medycznej – przekazała policja.

Przypominamy!!!

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć.

Policjanci ostrzegają, że pozostawienie dziecka w nagrzewającym się, zamkniętym pojeździe skutkuje odpowiedzialnością karną. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości nawet do 500 złotych. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

(fot. Policja, źródło Policja Warmińsko-Mazurska)

Komentarze wyłączone