Czwartek, 18 sierpnia 202218/08/2022

Polscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo polskich turystów w Chorwacji i Bułgarii ZDJĘCIA

Od 1 lipca br. polscy policjanci pełnią służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku oraz w bułgarskich kurortach Morza Czarnego. Na mocy zawartych przez Komendanta Głównego Policji porozumień, jak również zaproszeń szefów chorwackich i bułgarskich policjantów, polscy funkcjonariusze do 31 sierpnia br. asystują chorwackim i bułgarskim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak każdego roku, licznie odpoczywają w Chorwacji i Bułgarii.

Polacy uwielbiają Chorwację, która od lat jest jednym z ich ulubionych kierunków turystycznych. W latach ubiegłych, pomimo panującej pandemii, kraj ten znajdował się na szczycie najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Liczne plaże, gwarancja udanej pogody, piękne krajobrazy oraz krystalicznie czysta woda, jak również możliwość dojazdu własnym samochodem sprawiają, że ten kraj odwiedzają co roku rzesze polskich turystów. Corocznie słoneczną Chorwację odwiedza ponad milion naszych rodaków.

W ostatnich latach do łask Polaków powraca równie słoneczna Bułgaria, która zachwyca nie tylko ciepłym morzem i piękną pogodą, ale również bogatą kulturą, zabytkami i dobrą kuchnią. Tu również widoczny jest systematyczny, ale i znaczny wzrost liczby polskich turystów. Według danych Narodowego Instytutu Statystyki Bułgarii, Polacy w ubiegłym roku byli na piątym miejscu wśród gości odwiedzających ten kraj z liczbą ponad 216 tys. turystów.

Przy tak dużej liczbie polskich turystów oczywistym jest, że w ślad za nimi podążają polscy policjanci. W 2010 r. po raz pierwszy dwójka polskich policjantów przez okres jednego miesiąca pełniła służbę na terenie Chorwacji. Przez te kilkanaście lat liczba polskich policjantów delegowanych w sezonie wakacyjnym do pełnienia służby na terenie samej tylko Chorwacji zbliża się już do setki.

Podobnie polska policja współpracuje od 2016 r. z policją bułgarską, gdzie pierwsi polscy policjanci pełnili służbę w miejscowości Nesebar, położonej w pobliżu Burgas, na Słonecznym Brzegu – najsłynniejszym regionie turystycznym bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego.

Służba polskich policjantów polega na asystowaniu funkcjonariuszom policji chorwackiej i bułgarskiej w wykonywaniu zadań – głównie o charakterze patrolowo-interwencyjnym. W ramach tej służby dokonywane są kontrole dokumentów kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego, kierowanie ruchem kołowym w miejscach, w których dochodziło do kolizji i wypadków drogowych. Naszych policjantów można spotkać nie tylko w patrolach pieszych i zmotoryzowanych, ale również na rowerach, łodziach, czy nawet statkach powietrznych.

Policjanci pełnią służbę również w tak zwanych Info Punktach, gdzie propaguje się bezpieczny wypoczynek i przekazuje turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć wypadku podczas urlopu. Najczęściej dotyczy to zasad bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportów wodnych, nurkowania, snorkelingu. Przypomnieć należy, że szczególnie w Chorwacji, dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego i omawiania zagrożeń jakie mogą wynikać z grillowania. Policja chorwacka bardzo szybko reaguje na wszelkie tego typu zgłoszenia dotyczące zagrożenia pożarowego, a osoby nieodpowiedzialne są bardzo surowo karane.

Doświadczenia lat minionych wskazują, że Polacy na terenie obu krajów są bardzo uprzejmi, zdyscyplinowani oraz przestrzegają, zarówno miejscowych norm prawnych, jak i kulturowo-obyczajowych, stąd też są grupą narodową bardzo mile przyjmowaną przez miejscową społeczność.

Nie mniej jednak, co potwierdza Pani dr Dagmara Luković – Konsul RP – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Chorwacji, nie można wykluczyć, że w tak dużej grupie polskich obywateli znajdą się osoby, które niestety sprawiają problemy i wchodzą w mniejsze bądź większe konflikty z prawem.

Jak informuje dr Dagmara Luković, w bieżącym roku, obserwuje się zwiększony napływ naszych rodaków do Chorwacji i niestety odnotowano już wiele niepożądanych zachowań skutkujących zatrzymaniem naszych rodaków i wszczęciem procedur karnych.

Podczas pobytu na wakacjach w Chorwacji, jak i Bułgarii musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, właściwie zabezpieczyć swoje mienie oraz zadbać o odpowiedni ubiór i wyposażenie, nie tylko w przypadku rekreacji wodnej, ale i wyruszając na piesze wycieczki.

Równie istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku poruszania się własnym środkiem transportu, albowiem chwila roztargnienia niestety, w najlepszym wypadku, często kończy się kolizją drogową. Podczas takich sytuacji obecność polskich funkcjonariuszy policji umożliwia nie tylko sprawne procedowanie sprawy, ale i wielokrotnie zapobiega eskalacji konfliktów pomiędzy stronami zdarzenia.

W latach ubiegłych zdarzało się, że polscy turyści nie znali przepisów porządkowych i tych dotyczących ruchu drogowego. Część z nich celowo dopuszczała się łamania przepisów licząc, że kary uda się uniknąć lub że będzie ona niska. Jednak tamtejsze taryfikatory są dużo mniej „przyjazne dla portfela”, gdyż kary za większość wykroczeń są wyższe niż w Polsce.

Powszechnie popełnianym przez Polaków wykroczeniem było parkowanie w miejscach objętych zakazem, lub w obrębie płatnych parkingów bez uiszczenia stosownej opłaty. Warto pamiętać, że konsekwencją takiego parkowania, poza mandatem, może być odholowanie samochodu, to zaś generuje kolejne, wysokie koszty.

W tym roku zaszczytną służbę „ambasadorów polskiej policji” na terytorium Chorwacji i Bułgarii pełni w sumie czternastu funkcjonariuszy w tym dwie policjantki. Reprezentują oni garnizony: stołeczny, śląski, małopolski, warmińsko-mazurski, wielkopolski, lubuski, mazowiecki oraz podkarpacki.

(fot. Biuro Prewencji KGP)

Jeden komentarz

  1. to co tam biorą w trase gaz i kagańce ?