Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024

Katastrofa ekologiczna w Odrze. „Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało” ZDJĘCIA

Ochotnicza Straż Pożarna w Gostchorzu w woj. lubuskim opublikowała zdjęcia z akcji sprzątania nabrzeża Odry ze śniętych ryb. „Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało i nadal się dzieje” – napisali w mediach społecznościowych. Niemieckie służby, które pobrały próbki wody z Odry, podają, że ujawniono w nich wysoką zawartość rtęci. Stężenie było na tyle duże, że badania trzeba było powtórzyć.

Wczoraj w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, w związku z sytuacją na Odrze odbyło się poszerzone posiedzenie. Do osobistego uczestniczenia w posiedzeniu – poza administracją zespoloną, niezespoloną, przedstawicielami wojska i Polskiego Związku Wędkarskiego z terenu województwa lubuskiego – zaproszeni zostali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu Jacek Ozdoba, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak, Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk i Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Na spotkaniu ustalono, że koordynacją działań związanych ze zbieraniem ryb zajmą się wojewodowie. Do akcji sprzątania śniętych ryb zadysponowani zostaną żołnierze WOT.

– Od jutra do wolontariuszy i wędkarzy z Polskiego Związku Wędkarskiego dołączy (na terenie województwa lubuskiego) 150 żołnierzy i żołnierzy WOT. Do zbierania z wody dodatkowo wykorzystane zostaną łodzie Państwowej Straży Pożarnej – przekazał Lubuski Urząd Wojewódzki.

Wody Polskie przyznają, że doszło do „poważnej katastrofy ekologicznej”, niestety do tej pory nie udało się ustalić źródła skażenia rzeki.

– Doszło do poważnej katastrofy ekologicznej. Zaczęła się 26 lipca w okolicach Oławy. Fala trucizny doszła do ujścia rzeki Warty. Nasi pracownicy we współpracy z PZW i wolontariuszami wybrali 10 ton martwych ryb. Starty w rybach szacujemy na kilkanaście milionów złotych. Razem z PZW staramy się zarybiać, a ktoś niszczy efekty tych prac. Po pobraniu próbek przez WIOŚ, sprawa została skierowana do Prokuratury i wszczęto postępowanie. Oczekuję, że truciciel zostanie znaleziony i przykładnie ukarany – powiedział Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak poinformowała, że jej urząd złoży wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

– Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt. Dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej – napisała Elżbieta Polak w mediach społecznościowych.

Sytuację w Odrze skomentował ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, doktor Paweł Grzesiowski.

Są już wstępne wyniki badań wody w Odrze, które wykonali Niemcy. Jak podaje frankfurcka stacja radiowa Oderwelle, wykryto w niej rtęć. W dodatku jej stężenie okazało się tak wysokie, że zdecydowano się na powtórzenie testów.

Stacja opublikowała także zdjęcie martwej owcy, którą znaleziono w Odrze, między miejscowościami Lebus a Reitwein. Urząd policji kryminalnej Brandenburgii prowadzi śledztwo w sprawie śniętych ryb w Odrze.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Gostchorze w woj. lubuskim opublikowali zdjęcia z akcji sprzątania śniętych ryb z nabrzeża Ody.

– Od paru dni obserwujemy to co dzieje się na Odrze. Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało i nadal się dzieje. Dziś pomagaliśmy w sprzątaniu nabrzeża Odry z martwych ryb – napisali w mediach społecznościowych.

Obecnie stan Odry kontrolowany jest w pięciu województwach. Codziennie odbywają się pobory prób, pod kątem ustalenia obecnego stanu wody. GIS zadeklarował zbadanie ujęć wody pitnej znajdujących się w pobliżu Odry pod kątem jej bezpieczeństwa i zdatności do spożycia.

– Nasze aktualne wyniki nie stwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, w Odrze. Jednocześnie potwierdzamy podwyższony parametr natlenienia wody. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka, Odra jest na bieżąco monitorowana za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, przez specjalistów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Ich zadaniem jest rozpoznanie miejsc ewentualnych zrzutów ścieków, mogących być przyczyną zanieczyszczeń, ustalenie miejsc śnięcia ryb i zobrazowanie aktualnego stanu wody w Odrze – informuje GIS.

Wody Polskie zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli.

Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.

(fot. OSP Gostchorze)

Komentarze wyłączone