Czwartek, 06 października 202206/10/2022

Nowości książkowe idealne pod choinkę

Każdy, kto choć raz martwił się, że zamówiony w ostatniej chwili podarunek świąteczny dla ukochanej osoby może nie dotrzeć na czas, wie, że nie jest to przyjemne uczucie. W takiej sytuacji pozostaje tylko wyprawa sprintem do sklepu po czekoladki i silne postanowienie, by w przyszłym roku nie fundować sobie takich przeżyć. Aby temu zapobiec, wystarczy zawczasu przejrzeć ofertę księgarni internetowych i znaleźć idealne pozycje zgodne z gustami naszych najbliższych.

Jak wybrać właściwą książkę na prezent?

Za prezentami świątecznymi warto rozejrzeć się szybciej niż tydzień przed wieczerzą wigilijną. W ten sposób damy sobie więcej czasu do namysłu i oszczędzimy sporo stresu.

Jeżeli macie do obdarowania zapalonego czytelnika kryminałów i w dodatku mieszkacie z nim pod jednym dachem, wystarczy zerknąć na jego półkę, czy nie brakuje mu szesnastego tomu z bestsellerowej serii Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce. Natomiast, gdy trafiliście na fana twórczości Katarzyny Bondy, to wśród tegorocznych premier znajdziecie takie pozycje jak „Zimna sprawa” czy aż dwie części nowego cyklu o Jakubie Sobieskim „O włos” oraz „Ze złości”. Dla fanów zagadek kryminalnych zawsze znajdzie się też kilka nowszych dzieł zagranicznych autorów takich jak Tess Gerritsen, Simon Beckett czy Lisa Gardner.

Inspirująca historia o niezłomnej kobiecie

Szukając prezentów, warto sięgać po zapowiedzi wydawnicze, które z pewnością nie znajdują się jeszcze w biblioteczkach naszych najbliższych. Do takich pozycji z pewnością można zaliczyć książkę „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” autorstwa Rusłana Szoszyna. Jest to opowieść o białoruskiej działaczce wolnościowej, która nie bała się zaryzykować swojego życia i bezpieczeństwa, by wspierać walkę z obecnym ustrojem.

Jak pokazuje autor to zwyczajna kobieta, która w dzieciństwie odwiedziła Irlandię, gdzie poznała warunki życia na zachodzie Europy i pragnie takiej samej wolności oraz dobrobytu dla obywateli swojego kraju. Chociaż dla niej najważniejsza jest rodzina, wspierała opozycję w walce z dyktaturą, mimo że groziło jej za to ciężkie więzienie i odebranie praw do dzieci. Teraz przebywa za granicą, pozbawiona kontaktu z mężem, który wraz z innymi przedstawicielami ruchu oporu został uwięziony przez reżim. Jest przyjmowana przez przywódców państw zachodnich, a także przemawia w imieniu swojego narodu jako nieformalna liderka opozycyjna na uchodźstwie.

W trudnych czasach, kiedy wszyscy odczuwamy realne zagrożenie zza wschodniej granicy, potrzeba nam takich podnoszących na duchu historii o postaciach takich jak Rusłana. Warto również zwrócić uwagę na znakomicie opisane polityczne tło wydarzeń, które może posłużyć jako prawdziwe kompendium wiedzy o współczesnej Białorusi.