Sobota, 24 września 202224/09/2022

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły „okresy zagrożenia na rynku mocy”

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły „okresy zagrożenia”, które przypadają na piątkowy wieczór – wynika z komunikatu PSE.

W piątek, 23 września 2022 r. PSE ogłosiły „okresy zagrożenia” na rynku mocy:  w godz. 19-20 i 20-21.

– To standardowa procedura operatora systemu przesyłu energii elektrycznej w momencie, kiedy poziom nadwyżki produkcji energii w systemie spada poniżej ustalonego poziomu – podaje portal biznesalert.pl

– Jest to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe. Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej, chyba że uczestniczą w rynku mocy jako jednostki redukcji zapotrzebowania – czytamy w komunikacie PSE.

Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym.

Zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie.

(fot. info112.pl)