Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Nie żyje Franciszek Pieczka. Miał 94 lata

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, wybitny polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

– Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł od nas wspaniały aktor, wieloletni członek ZASP, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie – Franciszek Pieczka – poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Franciszek Pieczka Urodził się i wychowywał w Godowie, na Górnym Śląsku. Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat interesował się kinem. Chodził pieszo na seanse kinowe do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisławia Śląskiego, a później do pobliskiej Zawady.

Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Była absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W latach 1974–2015 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Występował m.in. w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera. Za poszczególne role, a także wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.

Żoną aktora przez 50 lat była Henryka, która zmarła w 2004.

11 listopada 2017 Franciszek Pieczka został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

(fot. Wikipedia/Sławek)

Komentarze wyłączone